به گزارش اکوایران، جواد اوجی – وزیر نفت – در شب چهارم نمایشگاه «روایت پیشرفت» که در قم برپا شده است، گفت: در حال حاضر ایران با ظرفیت ۳۳۰ میلیارد بشکه نفت رتبه اول ذخایر نفتی در جهان را به خود اختصاص داده است. او ادامه داد: امروز در هیچ بخشی از صنعت کشور مستشار خارجی وجود ندارد و همه مهندسین ما داخلی هستند، حتی در حوزه تجهیزات و دستگاه‌ها نیز حدود ۸۰ درصد آن‌ها در داخل کشور تولید می‌شوند. 

به گفته اوجی، قبل از انقلاب یک پتروشیمی و یک پالایشگاه گاز در کشور وجود داشته اما هم‌اکنون حدود ۶۵ مجتمع پتروشیمی و ۲۳ پالایشگاه گاز در کشور مشغول به فعالیت است. 

اوجی در این رابطه گفت: به برکت انقلاب اسلامی تا به امروز ۹۸ درصد شهرهای ایران و بیش از ۸۴ درصد روستاهای ایران گازرسانی شده‌، طی این دو سال حدود ۵۳۰۰ روستا به گاز مجهز شده‌اند. 

به گفته وزیر نفت، در دولت یازدهم و دوازدهم، وزارت نفت مجموعاً ۲۰۰۰ میلیارد تومان را به مسئولیت‌های اجتماعی اختصاص داده بود. اما در دولت سیزدهم، این میزان به ۲۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. جواد اوجی در نمایشگاه “روایت پیشرفت” اظهار کرد که ایران با ظرفیت ۳۳۰ میلیارد بشکه نفت، رتبه اول ذخایر نفتی جهان را دارد. او همچنین افزود که در صنعت نفت ایران، مستشاران خارجی وجود ندارند و بیشتر تجهیزات محلی تولید می‌شوند.

وزیر نفت افزود که تاکنون ۹۸ درصد شهرها و بیش از ۸۴ درصد روستاها به گازرسانی شده‌اند و در دولت سیزدهم، پروژه‌های جدیدی در این زمینه آغاز یا به اتمام رسیده است. اوجی به برخی از دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه‌های تولید گاز و نفت، صادرات پتروشیمی، تولید میعانات گازی، و فعالیت‌های فراملی صنعت نفت اشاره کرد. همچنین تأکید کرد که دولت سیزدهم در تولید نفت و گاز به افزایش می‌پردازد و در تولید گاز روزانه نیز موفقیت‌های زیادی داشته است. او همچنین بر توجه به دانش‌بنیان‌ها و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان در حوزه صنعت نفت تاکید کرد.

در پایان، وزیر نفت اظهار کرد که دولت سیزدهم به توسعه مسئولیت‌های اجتماعی اهمیت می‌دهد و مبلغ ۲۱ هزار میلیارد تومان به پروژه‌های اجتماعی اختصاص یافته و در دو سال اخیر، پروژه‌های مختلف در این زمینه را آغاز یا به اتمام رسانده است.