زنان شاغل در سه راهی بازار کار - افق اقتصادی

زنان شاغل در سه راهی بازار کار - افق اقتصادی
پنجشنبه, ۴ مرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-25
کد خبر: 270687 |
تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۳ |
21 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

به گزارش اکوایران، جمعیت فعال (۱۵ ساله و بیشتر ) امسال ۶۵ میلیون نفر بوده است که از این تعداد ۳۲ میلیون نفر آنها را زنان تشکیل میدهند، از این جمعیت (مرد و زن) فقط حدود ۲۷ میلیون نفر حاضر به مشارکت در فعالیت اقتصادی هستند که حدودا ۴میلیون و ۶۰۰ هزار نفر آنها زنان […]

زنان شاغل در سه راهی بازار کار

به گزارش اکوایران، جمعیت فعال (۱۵ ساله و بیشتر ) امسال ۶۵ میلیون نفر بوده است که از این تعداد ۳۲ میلیون نفر آنها را زنان تشکیل میدهند، از این جمعیت (مرد و زن) فقط حدود ۲۷ میلیون نفر حاضر به مشارکت در فعالیت اقتصادی هستند که حدودا ۴میلیون و ۶۰۰ هزار نفر آنها زنان تشکیل می‌دهند. بنابراین نرخ مشارکت در سال گذشته حدود ۴۱.۳درصد است که نسبت به سال قبل۰.۴درصد واحد افزایش داشته است. در این میان نرخ مشارکت زنان حدود ۱۴.۲ درصد برآورد شده است.

 همچنین نرخ بیکاری از ۹ درصد سال ۱۴۰۱ به ۸.۱درصد در سال ۱۴۰۲ کاهش یافته است ، و همچنین نرخ بیکاری زنان نیز از ۱۵.۸درصد به ۱۵ درصد در سال ۱۴۰۱ رسیده است . بنابراین افزایش نرخ مشارکت همزمان با کاهش نرخ بیکاری نشان دهنده بهبود وضعیت بازار کار است.

سهم ۱۵ درصدی زنان از نرخ بیکاری سال ۱۴۰۲

به طور کلی بررسی ها نشان میدهد نرخ بیکاری در سال‌های پس از کرونا روند کاهشی داشته و این روند در بخش بیکاری زنان هم قابل مشاهده است.کاهش نرخ بیکاری زنان در چند سال اخیر آنچنان خبر خوشحال کننده ای نیست، چراکه نرخ مشارکت اقتصادی زنان از حدود بالای ۱۷ درصد به حدود ۱۴ درصد رسیده است. همچنین جمعیت شاغل زنان نیز حدود نیم میلیون نفر در ۱۴۰۲ کمتر از سال ۹۸ برآورد شده است.

 نرخ  بیکاری زنان از ۱۵.۸درصد سال ۱۴۰۱ به ۱۵ درصد در سال ۱۴۰۲ رسیده است ، تعداد شاغلین از ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار نفر به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر رسیده است. با وجود اینکه وضعیت بازارکار زنان نسبت به ۵ سال گذشته بهبود نیافته اما نسبت به سال ۱۴۰۱ کمی بهتر شده است.

 سهم بخش ها از نیروی زنان

از جمعیت ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار نفری زنان که در فعالیت های اقتصادی مشغول هستند حدود ۵۱۴ هزار نفر در بخش کشاورزی ،۱میلیون و ۴ هزار نفر در بخش صنعت و ۲میلیون و ۳۶۸ هزار نفر در بخش خدمات فعالیت می‌کنند.

برداشت اول؛

کم رنگ شدن کشاورزی در اشتغال زنان

سهم کشاورزی از اشتغال زنان از ۱۳.۸درصد سال ۱۴۰۱ به ۱۳.۲درصد در سال ۱۴۰۲ کاهش یافته است. علت این کاهش را هم می‌توانیم رشد منفی ارزش افزوده این بخش دانست که که در سال ۱۴۰۲ با یک رشد منفی ۲.۲درصدی همراه بوده است. بررسی ها نشان می دهد ۱۱ فصل متوالی رشد بخش کشاورزی منفی بوده که ناشی از خشکسالی های چند سال اخیر است. همچنین سهم صنعت از اشتغال زنان از ۲۶.۶سال ۱۴۰۱ به ۲۵.۷درصد در سال گذشته رسیده است.

برداشت دوم؛

محبوبیت خدمات

بخش خدمات زنان غالبا دارای روند صعودی بوده  و سهم اشتغال بخش خدمات از ۵۹.۶درصد سال ۱۴۰۱ به ۶۱.۶درصد در سال ۱۴۰۲ افزایش یافته است و به عبارتی افزایش اشتغال در این بخش تاثیرات کاهش سایر بخش ها را جبران میکند و این موضوع باعث میشود نرخ بیکاری زنان دارای روند نزولی باشد . علت رشد بخش خدمات ، رشد مثبت ارزش افزوده بخش خدمات میتواند باشد که در سال ۱۴۰۲ گروه خدمات با رشد مثبت۷.۵ درصدی همراه بوده است.

همبستگی بین بخش‌ها

غالبا در طول سالها رشد اشتغال در بخش های کشاورزی و خدمات زنان با یکدیگر ارتباط عکس داشته اند و با افزایش بخش خدمات شاهد کاهش اشتغال در بخش کشاورزی می باشیم ؛ اما نه به یک اندازه ، زیرا بخشی هم مربوط به کاهش اشتغال در بخش صنعت است و بخش دیگری از زنان هم ترجیح می‌دهند از بازار کار به صورت موقتی خارج شوند  و با تغییر شرایط دوباره وارد بازار کار شوند. به عبارت دیگر عموما زنان وقتی از بخش کشاورزی خارج می‌شوند به سمت بخش خدمات می‌روند.

 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید