خطر از دست دادن بازار عراق در ماه‌های آینده - افق اقتصادی

خطر از دست دادن بازار عراق در ماه‌های آینده - افق اقتصادی
پنجشنبه, ۴ مرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-07-25
کد خبر: 270586 |
تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۳ |
20 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

به گزارش اکوایران؛ زنگ خطر صادرات به بازار عراق در حالی به صدا در آمده که یک‌سوم صادرات ما به عراق است و تداوم شرایط موجود مشکلات بسیاری را به وجود خواهد آورد و با این شرایط در چند ماه آینده با ادامه این وضع قادر به ادامه حضور در این بازار نخواهیم بود. مشکلی که […]

خطر از دست دادن بازار عراق در ماه‌های آینده

به گزارش اکوایران؛ زنگ خطر صادرات به بازار عراق در حالی به صدا در آمده که یک‌سوم صادرات ما به عراق است و تداوم شرایط موجود مشکلات بسیاری را به وجود خواهد آورد و با این شرایط در چند ماه آینده با ادامه این وضع قادر به ادامه حضور در این بازار نخواهیم بود. مشکلی که صمد حسن‌زاده معتقد است برای عبور از آن باید اتاق‌های مشترک ورود کنند و شرایطی ایجاد کنند تا بتوانیم به صورت مشارکتی در بازارهای این کشور فعالیت داشته باشیم.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک، در شرایط فعلی اقتصاد ایران که یکی از بحرانی‌ترین دوره‌های خود را می‌گذارند، اتاق‌های مشترک نقش مهمی در توسعه صادرات و روابط تجاری با کشورهای خارجی دارند. این اتاق با روابط خوب خود توانسته‌اند برخی از مشکلات تجار از جمله مشکلات در صدور ویزای تجاری را حل‌وفصل کرده و مسیر تجارت خارجی را هموارتر کنند.

کاهش فاصله میان اتاق‌های مشترک و اتاق ایران

معاون بین‌الملل اتاق ایران نیز با اشاره به برگزاری جلسات ستاد برنامه معاونت بین‌الملل با روسای اتاق‌های مشترک، گفت: تمرکز و تلاش ما بر این است که فاصله میان اتاق‌های مشترک و اتاق ایران را هرچه کمتر کنیم.

به گفته حامد عسگری، خوشبختانه امسال با همراهی هیات رئیسه بودجه اتاق‌های مشترک چهار برابر سال گذشته شده است که خبر خوبی برای این اتاق‌ها خواهد بود.

اتاق‌های مشترک ماموریت محور باشند

مشاور عالی رئیس اتاق ایران، هم با بیان اینکه اتاق‌های مشترک ویترین اتاق ایران در زمینه توسعه تجارت هستند، افزود: اتاق‌های مشترک و دیگر اضلاع اتاق در ذیل ماموریت‌های قانونی اتاق ایران تعریف می‌شوند و نباید جدا از هم دیده شوند.

یوسف نجفی با تاکید بر اینکه ایفای نقش دیپلماسی اقتصادی اتاق ایران بر عهده اتاق‌های مشترک است ادامه داد: هر روزنه‌ای در نظام بین‌الملل برای ما وجود داشته باشد باید آنجا حضور داشته باشیم. باید برنامه‌ریزی کرده و هدف‌گذاری داشته باشیم. ما می‌خواهیم ارتباط مؤثر و کارآمد بین اتاق و اتاق‌های مشترک برقرار شود تا بتوانیم با همراهی هم برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری کنیم.

نجفی با بیان اینکه اتاق‌های مشترک در آموزش و ترویج آموزه‌های تجاری ضعف‌هایی دارند، گفت: اتاق‌های مشترک باید ماموریت محور باشند. در این راستا قرار بر این است که این جلسات، مستمر و به صورت فصلی برگزار شود.

روسای اتاق‌های مشترک چه گفتند؟

اما در نشست شورای روسای اتاق‌های مشترک، حاضرین در این جلسه چه مواردی را مطرح کردند. رئیس اتاق مشترک ایران و آلمان خواستار حضور روسای اتاق‌های مشترک در هیات نمایندگان اتاق ایران شد. شاهین اصغری همچنین اعلام کرد ما می‌خواهیم در موضوعات مختلف در کنار اتاق ایران باشیم.

مسعود برهمن، رئیس اتاق مشترک ایران و شرق آفریقا هم با بیان اینکه نسخه واحدی برای همه اتاق‌های مشترک نمی‌توان پیچید، چرا که مسائل و مشکلات آن‌ها در تجارت متفاوت است، خواستار توجه هیات رئیسه اتاق ایران به برنامه‌های اتاق مشترک از جهت همسانی این برنامه‌ها با هدف‌گذاری‌های کلان تجاری شد.

عرفان شاکری، رئیس اتاق مشترک ایران و امارات هم بر حمایت و هم‌افزایی اتاق ایران و اتاق‌های مشترک تأکید کرد.

نریمان صدری، رئیس اتاق مشترک ایران و اتریش هم به این نکته اشاره کرد که اتاق ایران با توجه به برخورداری از بازوی پژوهشی خود الگوهای درستی که برای توسعه کسب‌وکار و تجارت با کشورهای دیگر وجود دارد و اتاق‌های بازرگانی دنیا در اجرای آن‌ها موفق بوده‌اند را جمع‌آوری کند تا با همکاری دولت و مجلس بتوانیم به سمت تغییر ساختاری در نحوه تجارت خود حرکت کنیم.

اما حمیدرضا مناقبی، رئیس اتاق مشترک ایران و استرالیا بر بازنگری در نقش اتاق ایران و لزوم استفاده از شیوه‌های جدید ارتباطی و فناوری‌های نو از جمله هوش مصنوعی در روابط تجاری، تأکید کرد.

از سوی دیگر مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک ایران و چین بر ضرورت تبیین جایگاه روابط بین‌الملل در اتاق ایران و پیگیری عضویت اتاق در سازمان‌های مؤثر دنیا تأکید کرد و گفت: اتاق ایران برنامه‌های تجاری دوجانبه، چندجانبه و بین‌المللی خود را تعریف کرده و به اتاق‌های مشترک مأموریت پیگیری و اجرای این برنامه‌ها را بدهد.

امیر عابدی، رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان هم خواستار آن شد تا در کوتاه‌ترین زمان نقشه راه و استراتژی همکاری اتاق و اتاق‌های مشترک تدوین شود. او همچنین بر احیای دفاتر خدمات مشاوره و بازاریابی در اتاق‌های مشترک تأکید کرد.

شناسایی پتانسیل کشورهای هدف

ابراهیم جمیلی، رئیس اتاق مشترک ایران و هند هم با بیان اینکه اتاق ایران باید برای ۶ ماه آینده با فرض آمدن ترامپ یا بایدن برنامه‌ریزی صورت گیرد، گفت: باید پتانسیل‌های مختلف اتاق‌های مشترک به کار گرفته شود و مأموریت‌های این اتاق‌ها در کشورهای هدف مشخص شود.

جمال رازقی، رئیس اتاق مشترک ایران و عمان هم با بیان اینکه صدای اتاق باید در زمینه رفع تحریم‌ها و پیوستن به قراردادهای بین‌المللی مانند FATF از صدای کاسبان تحریم بلندتر باشد، ادامه داد: اتاق باید برای دفاع از بخش خصوصی و رفع تحریم بخش خصوصی از وکلای توانمند بین‌الملل استفاده کند.

محمد طاهری، رئیس اتاق مشترک ایران و اسپانیا به این نکته اشاره کرد که اتاق‌های مشترک بهترین کارشناسان تجارت بین‌الملل هستند و باید از این ظرفیت استفاده شود. او خواستار تشکیل کارگروه‌های منطقه‌ای با حضور اتاق‌های مشترک مرتبط با همان منطقه از جمله بریکس، اتحادیه اروپا، شانگهای و … شد.

احمد پورفلاح، رئیس اتاق ایران و ایتالیا هم با تأکید بر اینکه باید از ارتباط مستقیم اتاق‌های سراسر کشور و تشکل‌ها با سفارتخانه‌ها و کشورهای هدف بدون هماهنگی با اتاق‌های مشترک مرتبط، جلوگیری شود، خواستار اختصاص دفاتری به اتاق‌های مشترک در اتاق ایران و هماهنگی بیشتر معاونت بین‌الملل با هیات رئیسه اتاق‌های مشترک در زمینه تدوین و اصلاح آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و جدول امتیازات ارزیابی عملکرد، شد.

اما جهانبخش سنجابی، دبیر اتاق مشترک ایران و عراق هم معتقد بود: موازی کاری های زیادی در رابطه با وظایف اتاق‌های مشترک از سوی تشکل‌ها و اتاق‌های سراسر کشور وجود دارد که نیازمند بررسی و برنامه‌ریزی است.

اما هاجر نظامی، دبیر اتاق مشترک ایران و برزیل، معقتد است، معاونت بین‌الملل اتاق ایران باید تلاش کند تا در کمیسیون‌های اقتصادی مشترک، کرسی داشته باشد.

لیلا رستمی، رئیس اتاق مشترک ایران و بلژیک هم به این نکته اشاره کرد که اتاق ایران نقش مهمی در افزایش روابط اتاق‌های مشترک با سفارتخانه‌های کشورهای هدف می‌تواند داشته باشد و باید در این حوزه، بیشتر نقش‌آفرینی کند.

سیدمصطفی موسوی، رئیس اتاق مشترک ایران و ویتنام هم گفت: سیاست‌های اتاق در نحوه حمایت‌های مالی و غیرمالی از اتاق‌های مشترک باید تغییر کند و به اتاق‌های نوپا کمک بیشتری صورت گیرد.

 

 

 

 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید