به گزارش اکوایران، واکنش ها به ماجرای تخلفات میلیاردی شرکت « چای دبش» که سازمان بازرسی کل کشور سه روز قبل آن را رسما اعلام کرده بود؛ ادامه دارد. طبق اعلام این سازمان، کل ارز دریافتی یک شرکت خاص که همان شرکت چای دبش باشد، از سال ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ معادل ۳ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار بوده که از این مبلغ حدود یک میلیارد و ۴۷۲ میلیون دلار از ارز نیمایی تامین شده برای ماشین آلات و مابقی آن برای واردات چای بوده است. ماجرای که به واسطه آن پای جمعی از مدیران دولتی و بانک‌ها باز شده است. مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه هم اعلام کرده  تعدادی از مدیران دولتی بازداشت شده اند. 

محمد مهدی راسخ دبیر کل اسبق اتاق تهران درباره این تخلف به «اکوایران» گفت: از چند روز پیش صدای اختلاس شرکت چای دبش به مبلغ فوق نجومی حدود ۳/۵ میلیارد دلار در کشور شنیده شد برای اینکه این عدد را در صنعت چای درک کنیم باید به چند آمار توجه کرد . اول اینکه کشور بطور متوسط سالانه ۱۰۰ هزار تن مصرف چای دارد که ۳۰ درصد آن را چای داخلی و  ۷۰ درصد مابقی از طریق واردات تامین می‌شود. 

او افزود: در این ماجرا مدیر اجرایی سندیکای چای می گوید، میزان واردات چای از هند و سریلانکا در سال جاری حدود ۱۸۹۲۸ تن چای از هند به مبلغ ۸۹.۶۵ میلیون دلار است که این میزان واردات ۴۲ درصد از نیاز داخلی را تأمین می‌کند و همچنین از سریلانکا ۱۱۵۹۸ تن به مبلغ ۶۷.۸۶ میلیون دلار وارد شده که این کشور هم ۲۶ درصد از نیاز بازار داخلی ما را تأمین می‌کند،

راسخ با اشاره به صحبت‌های اخیر  مدیر اجرایی سندیکای چای درباره میزان واردات چای گفت: با این آمار به این نتیجه می رسیم که مبلغ مورد نیاز کشور بابت واردات چای در یک سال در بالاترین حالت حدود ۲۰۰ میلیون دلار می‌باشد و با توجه به اینکه حدود ۱۰۰ شرکت در حوزه واردات چای در کشور فعال است باید بانک مرکزی این ۲۰۰ میلیون دلار را نسبت به توانایی این شرکت‌ها تامین و تخصیص دهد.

چندی پیش مدیر اجرایی سندیکای چای اعلام کرد: میزان واردات چای از هند و سریلانکا در سال جاری حدود ۱۸۹۲۸ تن چای از هند به مبلغ ۸۹.۶۵ میلیون دلار است که این میزان واردات ۴۲ درصد از نیاز داخلی را تأمین می‌کند و همچنین از سریلانکا ۱۱۵۹۸ تن به مبلغ ۶۷.۸۶ میلیون دلار وارد شده که این کشور هم ۲۶ درصد از نیاز بازار داخلی ما را تأمین می‌کند.

راسخ به صحبت‌های اخیر  خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور در مورد این اختلاس هم اشاره کرد و گفت: آمار ارائه شده توسط آقای خدائیان نشان می‌دهد که نزدیک به ۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار در چهار سال فقط برای واردات چای این شرکت از سوی بانک مرکزی در نظر گرفته شده است که اگر به چهار سال تقسیم کنیم به عددی نزدیک به نیم میلیارد دلار در هر سال می‌رسیم. 

خدائیان همان روز خبر اختلاس شرکت دبش را داد؛  گفت که گروه تجاری دبش از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان سال ۱۴۰۱، حدود ۳ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلار برای واردات چای و ماشین‌آلات پیشرفته چاپ و بسته‌بندی، ارز دریافت کرده و طی این مدت ، ۷۹ درصد از ارز نیمایی تخصیص یافته برای واردات چای، به این گروه تجاری اختصاص پیدا کرده است که از این مبلغ حدود یک میلیارد و ۴۷۲ میلیون دلار از ارز نیمایی تأمین شده برای ماشین آلات و مابقی آن برای واردات چای بوده است.

به گفته راسخ   نیاز کشور ۲۰۰ میلیون دلار سالانه  ولی ارز اختصاص داده شده فقط به یک شرکت ۵۰۰ میلیون دلار است .

دبیرکل اتاق تهران دوباره به صحبت‌های رئیس سازمان بازرسی کل کشور  در مورد نقش مدیران دولتی در این ماجرا اشاره کرد.  خدائیان زمانی که داشت در مورد این تخلف سخن می‌گفت. تاکید کرد: نظر به تأکیدات مکرر رئیس قوه قضائیه مبنی بر برخورد با کسی که ارز را گرفته و در محل درست هزینه نکرده است و همچنین بازخواست از دستگاهی که ارز را پرداخت کرده ، این پرونده به دادسرا ارجاع شده است. رئیس کل سازمان بازرسی افزود: در خصوص بزه انتسابی و تخلفات مدیرانی از دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت جهادکشاورزی، وزارت صمت، گمرک، استاندارد و بعضی از بانک‌ها، گزارش اختصاصی توسط سازمان بازرسی تهیه و در حال ارسال به دادسرای ویژه جرائم اقتصادی است.

به دنبال این اظهارات برخی جریان های رسانه ای برای مبرا کردن دولت رئیسی از این ماجرا این تخلفات را بر گردن مدیران حسن روحانی رئیس جمهور سابق ایران انداختند. سیاستی از اهمیت این موضوع نمی کاهد. موضوعی که راسخ هم بر آن تاکید کرد. 

دبیرکل سابق اتاق تهران به «اکوایران» گفت: امروز به جای آنکه دنبال مقصر در دولت روحانی یا رئیسی بگردیم باید امیدوار باشیم که ریاست قوه قضائیه،  نقش و درصد تخلفات ارکان مختلف دولت ( وزارت جهادکشاورزی،  وزارت صمت ، سازمان استاندارد،  بانک مرکزی ، گمرک و بانک‌های عامل در هر دو دولت) را مشخص کرده و برای مردمی که در سخت ترین شرایط معیشتی بوده و هستند پاسخ های قانع کننده ای ارائه دهد .

او افزود: نکته مهم دیگر باید پرسید که نهادهای نظارتی در این چند سال چه می‌کرده اند که متوجه بروز چنین فسادی نشده اند.

واکنش ها در مورد تخلف میلیاردی دبش ادامه دارد / دبش، چای های صادراتی را وارد ایران کرد؟

سازمان بازرسی : یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار ارز چای گم شده

سهم دولت دیروز و امروز در فساد چای

راسخ ادامه داد: گرچه هنوز از جزئیات این فساد بزرگ اطلاعات جامعی در دست نیست. اما ابعاد اولیه نشان می‌دهد که این یک فساد سیستماتیک و سازمان یافته است و صرفا دلخوش کردن به دستگیری مدیرعامل شرکت دبش، بسیار ساده نگری است ، چرا در حالیکه تخصیص ارز دارو در کشور مواجه با مشکلات جدی روبرو بوده و بخش عظیمی از این سرقت ملی در دوران سخت کرونا که روزانه صدها نفر جان خود را از دست می‌داده‌اند  صورت پذیرفته ، چگونه برای واردات چای، چند برابر نیاز کشور ارز تخصیص یافته. 

او ابراز امیدواری کرد که قوه قضائیه محکمتر از آنچه با دریافت کنندگان ارز برخورد می‌کند با مدیران و مسئولینی که ثروت ملی کشور را به حراج گذاشته اند، برخورد جدی کند تا دیگر  کشور  شاهد چنین فسادهای وحشتناک نباشد. زیرا شفافیت کامل این پرونده از دیگر انتظارات مردم بزرگ ایران است .