به گزارش اکوایران؛ رضا محمدی، معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی بیان کرده که تمرکز صندوق توسعه ملی در دوره‌های قبل بیشتر روی پرداخت تسهیلات بوده، شاید اگر این تسهیلات با بررسی بیشتری پرداخت می‌شد و بانک‌های عامل نیز به عنوان شرکای تجاری صندوق توسعه ملی، دقت بیشتری در بررسی طرح‌ها داشتند، صندوق امروز با حجم انبوهی از مطالبات معوق روبه‌رو نبود.

به گفته محمدی، به همین دلیل تاکید آقای غضنفری در بدو ورود، وصول مطالبات صندوق بود؛ به دلیل اینکه منابع ارزی در چند طرح رسوب نکند و امکان پرداخت تسهیلات به طرح‌های جدید وجود داشته باشد.

هیچ‌گونه مطالبه ریالی وجود ندارد

معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی اظهار کرده، مجموع وصولی‌های صندوق توسعه ملی شامل عاملیت و سپرده ارزی تا پایان مهر سال ۱۴۰۰، حدود یک میلیارد دلار بود درحالی که این میزان پس از حضور غضنفری در صندوق، به بیش از پنج میلیارد دلار رسیده است. اکنون هیچ‌گونه مطالبات ریالی وجود ندارد و همه مطالبات ریالی صندوق، حتی وجه التزام‌ها وصول شده است.

به گفته محمدی، با توجه به اینکه برخی از طرح‌هایی که تامین مالی شدند توانایی بازپرداخت اقساط را ندارند، شیوه‌نامه وصول مطالبات و تملک دارایی بانک‌ها و تسهیلات گیرندگان از سوی آقای غضنفری پیشنهاد شد و به تصویب هیات امنای صندوق رسید.

معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی تاکید کرده، به استناد شیوه‌نامه مذکور، ۱۰۰ میلیون دلار از مطالبات از بانک صنعت و معدن و بانک سپه تهاتر شد. همچنین با تملک یک ساختمان از بانک تجارت بخشی از مطالبات ارزی صندوق بابت طرحی که در سال ۱۳۹۴ برای آن مسدودی صادر شد و هیچ آینده روشنی برای بازپرداخت اقساط برای وصول آن وجود نداشت، وصول شد.

براساس اظهارات محمدی، فرایند اعطای تسهیلات متوقف نشده و در بخش ارزی در طول این مدت حدود ۵۰۰ میلیون دلار تسهیلات جدید مصوب شده است. ضمناً بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان توسط صندوق توسعه ملی نزد بانک‌های عامل سپرده‌گذاری ریالی انجام شده است و متقاضیان توانستند از این تسهیلات استفاده کنند.

هیچ پروژه‌ای در صف انتظار تسهیلات نیست

به گفته معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی، تاکید رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی تکمیل طرح‌های نیمه تمام است، از تاریخ حضور آقای غضنفری در صندوق توسعه ملی و در راستای هدف دولت مبنی بر اتمام طرح‌های نیمه تمام، نزدیک به دو میلیارد دلار به طرح‌های نیمه تمام تسهیلات پرداخت شده است تا این طرح‌ها تکمیل شوند و به مرحله بازپرداخت برسند.

محمدی اظهار کرده که در این راستا، حدود ۲۰ طرحی که واقعا زمین‌گیر و نیمه‌تمام بودند از طریق پرداخت تسهیلات جدید توسط بانکهای عامل و افزایش دوران تامین مالی به مرحله‌ای رسیدند که تعدادی از آن‌ها درحال بازپرداخت اقساط صندوق هستند و چند طرح دیگر نیز به زودی به مرحله بازپرداخت اقساط می‌رسند.

معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی در مورد آخرین وضعیت برخی از طرح‌های نیمه تمام به بهره برداری رسیده، گفته در طول این مدت چندین طرح نفتی بزرگ، نیروگاهی، فولاد، پتروشیمی و گازی به بهره برداری رسیده‌اند. از جمله طرح‌های به بهره‌برداری رسیده می‌توان فاز ۱۱ پارس جنوبی، پالایش گاز بید بلند خلیج فارس و نیز خط انتقال گاز ایران به عراق را نام برد.

میزان وصولی از نیروگاه‌ها به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار رسیده است

معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی با اشاره به بدهی نیروگاه‌‌ها به این صندوق اظهار کرده که با توجه به بدهی نیروگاه‌ها به صندوق توسعه ملی، در دوره قبل نامه‌ای از طرف صندوق توسعه ملی به بانک‌ها رفته بود مبنی بر اینکه صندوق دیگر نیروگاه‌ها را تامین مالی نخواهد کرد.

محمدی تاکید کرده، در دوره جدید و با تاکید رئیس هیات عامل بر اهمیت انرژی در توسعه کشور، صندوق تامین مالی نیروگاه‌های جدید را از سر گرفت، اما با سازوکار جدیدی که وصول مطالبات صندوق هم با ریسک پایین‌تری مواجه باشد، این موضوع به وزارت نیرو هم اعلام شده است.

براساس اظهارات معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی به روابط عمومی این صندوق، تا ۳۰ آبان‌ماه سال جاری صندوق حدود ۱.۲ میلیارد دلار از نیروگاه‌ها طلبکار است. از میان چهار نیروگاه تجدیدپذیر، سه نیروگاه توانستند قسط‌های خود را بازپرداخت کنند، درحال حاضر میزان وصولی از نیروگاه‌ها به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار رسیده است.