به گزارش اکوایران؛ براساس داده‌های اعلام شده از سوی گمرک در بازه زمانی سال‌های ۱۳۹۶ تا پایان ۱۴۰۱ ارزش صادرات صنایع غذایی کاهش ۲۹ درصدی داشته است، این روند در ۵ ماه نخست سال ۱۴۰۲ هم ادامه داشته و به‌گونه‌ای که این افت را می‌توان به سقوط آزاد صادرات صنایع غذایی تشبیه کرد.

 ارزیابی‌ها نشان می‌دهد در بازه زمانی مورد بررسی صنایع غذایی با کمی اختلاف نسبت به سال ۱۳۹۲ بیشترین رشد به لحاظ ارزشی را در سال ۱۳۹۷ تجربه کردند، ارزش صادرات این بخش در این سال به ۲ میلیون و ۷۶۹ هزار دلار رسید، ارزیابی‌ها نشان می‌دهد روند صادرات در سال ۱۳۹۶ برابر با ۲ میلیون و ۷۱۷ هزار دلار بوده است.

 در حالی بیشترین ارزش صادرات صنایع غذایی در این دو سال شکل‌گرفته است که به لحاظ وزنی بیشترین رشد صادرات در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ صورت‌گرفته است. براساس داده‌های اعلام شده روند صادرات این بخش به لحاظ وزنی در سال ۱۳۹۹ برابر با یک میلیون و ۸۸۰ هزار تن بوده که در سال ۱۴۰۰ این رقم به یک میلیون و ۸۱۰ هزار تن رسید.

 براساس گزارش کمیسیون صنایع غذایی در بازه زمانی مورد بررسی (سال‌های ۱۳۹۶ تا پایان ۱۴۰۱) صادرات صنایع غذایی به لحاظ وزنی کاهش ۲ درصدی داشته است.

 محسن امینی، نایب‌رئیس کمیسیون صنایع غذایی اتاق ایران، در آخرین نشست این کمیسیون در خصوص کاهش صادرات صنایع غذایی از منظر ارزشی گفته بود، بعد از اجرایی‌شدن پیمان‌سپاری ارزی، موضوع واقعی شدن ارزش کالاهای صادراتی، موردتوجه قرار گرفت و به دنبال آن، آمار صادرات از منظر ارزشی کاهش پیدا کرد. در واقع این کاهش بیانگر کاهش واقعی میزان صادرات نیست؛ بلکه ناشی از واقعی شدن ارزش کالاهای صادراتی است.

 علاوه بر موارد مذکور فعالان این بخش، شبکه‌های توزیع و صادرات در کشور، صدور بخش‌نامه‌های متعدد و حتی متناقض در طول سال‌های اخیر و نبود کنسرسیوم‌های قدرتمند صادراتی و عواملی ازاین‌دست را عامل افت معنادار صادرات انواع صنایع به‌ویژه صنعت غذا می‌دانند.

صنایع ارزش

 صادرات صنایع غذایی به لحاظ ارزشی

 براساس ارزیابی صورت‌گرفته ارزش صادرات صنایع غذایی در سال ۱۳۹۶ برابر با ۲ میلیون و ۷۱۷ هزار تن بوده است، این روند در سال ۱۳۹۷ به ۲ میلیون و ۷۶۹ هزار تن رسید و شکل افزایشی به خود گرفت. اما روند افزایشی صادرات به لحاظ ارزشی در سال ۱۳۹۷ متوقف شد و در سال ۱۳۹۸ ارزش صادرات محصولات غذایی به یک میلیون و ۹۳۱ هزار تن رسید که شکل کاهشی داشته است.

 باتوجه‌ به داده‌های اعلام شده روند صادرات صنایع غذایی به لحاظ ارزشی در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ هم ادامه داشت، روندی که در سال ۱۴۰۱ تغییر مسیر داد و مجدد در مدار رشد قرار گرفت، بطوریکه ارزش صادرات صنایع غذایی در این سال به یک میلیون و ۹۲۱ هزار دلار رسید. در پنج ماه نخست سال ۱۴۰۲ نیز ارزش صادرات صنایع غذایی ۸۶۶ هزار دلار بوده است.

صنایع وزن

 صادرات صنایع غذایی به لحاظ وزنی

 اما روند صادرات صنایع غذایی در بازه زمانی سال‌های ۱۳۹۶ تا پایان ۱۴۰۱ به لحاظ وزنی چگونه بوده است؟ باتوجه‌به داده‌های اعلام شده می‌توان گفت در مدت‌زمان مورد بررسی بیشترین رشد حجمی صادرات در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ رقم خورده و کمترین حجم صادرات صنایع غذایی هم در سال ۱۳۹۸ صورت گرفت، بطوریکه حجم صادرات در این سال به یک میلیون و ۴۷۰ هزار تن رسید.