تفاوت تتر و دلار چیست؟ کدام یک برای ایرانی‌ها بهتر است؟ - افق اقتصادی

تفاوت تتر و دلار چیست؟ کدام یک برای ایرانی‌ها بهتر است؟ - افق اقتصادی
شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-13
کد خبر: 261381 |
تاریخ انتشار : ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۳ |
30 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

  در حال حاضر یکی از چالش‌های جدی مردم دنیا، خصوصا ایرانیان این است که چگونه جلوی نابود شدن یا به اصطلاح آب رفتن سرمایه خود را بگیرند؟ متاسفانه ارزش ریال هر ساله در سراشیبی قرار می‌گیرد و این موضوع نگرانی مردم را بیشتر می‌کند. به همین دلیل اغلب آنها سعی می‌کنند برای جلوگیری از […]

تفاوت تتر و دلار چیست؟ کدام یک برای ایرانی‌ها بهتر است؟

 

در حال حاضر یکی از چالش‌های جدی مردم دنیا، خصوصا ایرانیان این است که چگونه جلوی نابود شدن یا به اصطلاح آب رفتن سرمایه خود را بگیرند؟ متاسفانه ارزش ریال هر ساله در سراشیبی قرار می‌گیرد و این موضوع نگرانی مردم را بیشتر می‌کند. به همین دلیل اغلب آنها سعی می‌کنند برای جلوگیری از ضرر و کاهش ارزش سرمایه خود، فکری بکنند. از جمله کارهایی که طرفداران زیادی دارد، خرید تتر و دلار است.

با این حال، موضوع اصلی این است که ماهیت این دو ارز کاملاً با هم متفاوت بوده و هر کدام دارای مزایا و معایب مربوط به خود هستند. در نتیجه این سؤال برای ایرانیان پیش آمده که خرید تتر برای آن‌ها بهتر است یا دلار؟ در این مطلب می‌خواهیم ابتدا تتر و دلار را به صورت کامل معرفی کرده و سپس آن‌ها را از نظر‌های مختلف مقایسه کنیم.

تتر چیست و چگونه کار می‌کند؟

قبل از آنکه به مقایسه تتر و دلار بپردازیم، بهتر است ابتدا بدانیم که اصلاً تتر چیست و چگونه معامله می‌شود؟ تتر (Tether) یک نوع ارز دیجیتال است که با پشتوانه دلار آمریکا عمل می‌کند. درنتیجه قیمت یک تتر معادل یک دلار ($) کشور ایالات متحده آمریکا است. از آنجا که تتر یک نوع استیبل کوین است، از این رو نسبت به ارز‌های دیجیتال دیگر همانند بیت کوین و اتریوم نوسانات بسیار کمتری را تجربه می‌کند؛ چرا که توسط ارز فیات پشتیبانی می‌شود.

ارز تتر، امکان دسترسی کاربران به دلار آمریکا را از طریق بلاک چین فراهم می‌کند؛ بنابراین می‌توان گفت تتر که با نماد USDT نشان داده می‌شود، نماینده دلار در ارز‌های دیجیتال است. خوب است بدانید که قیمت تتر به تومان همان قیمت یک دلار ایالات متحده آمریکا است.

آشنایی با مفهوم استیبل کوین و ارز فیات

در بخش قبل در مورد استیبل کوین و ارز فیات صحبت کردیم. بسیاری از کاربران با مفهوم استیبل کوین و ارز فیات آشنایی ندارند. به همین منظور در ادامه می‌خواهیم مفهوم هر کدام را به صورت جداگانه به شما معرفی کنیم.

ارز فیات (Fiat Currency)

ارز فیات به ارز‌های کاغذی و اسکناس‌های فلزی رایج گفته می‌شود که در معاملات عادی روزانه از آن‌ها بهره می‌بریم. این ارز یک ارز بدون پشتوانه است و قیمت آن به سیاست‌گذاری‌های دولت و وضعیت اقتصادی آن کشور بستگی دارد. ارز فیات همان ارز رایج کشورهاست؛ مانند پوند انگلیس، ریال ایران، دلار آمریکا، یورو اروپا و …

ارز‌های فیات در سراسر جهان برای خرید و فروش، مبادلات اقتصادی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهم‌ترین مشکل ارز فیات امکان چاپ و تولید بدون قاعده و بی‌پشتوانه آن‌هاست که در نهایت تورم را بیشتر می‌کند.

استیبل کوین (Stable Coin)

استیبل کوین یک نوع ارز دیجیتال است که پشتوانه آن ارز فیات است و به نام ارز‌های پایدار یا کوین پایدار شناخته می‌شود. میزان نوسانات این ارز بسیار پایین‌تر از انواع ارز‌های دیگر است. دقت کنید، استیبل کوین یک نوع ارز دیجیتال است اما هر ارز دیجیتالی، استیبل کوین نیست. چرا که ارز‌های دیجیتال دیگری همانند اتریوم یا بیت کوین فاقد پشتوانه بوده و پایدار محسوب نمی‌شوند.

پشوانه تتر، دلار آمریکا است. به همین دلیل پایدار بوده و قیمت آن نوسانات کمتری را تجربه می‌کند. کوین‌های پایدار برای کسانی که دوست دارند از ارز‌های دیجیتال استفاده کنند اما تمایل به تجربه نوسانات قیمتی زیاد ندارند مناسب هستند.

آیا تتر همان دلار است؟

در پاسخ به این سؤال که آیا تتر همان دلار است هم می‌توانیم بگوییم بله و هم می‌توانیم بگوییم خیر! توجه داشته باشید، تتر همان دلار است که در شبکه مبتنی بر بلاکچین به کاربران ارائه می‌شود. تتر یک استیبل کوین (ارز دیجیتال پایدار) است اما دلار یک ارز فیات است.

بنابراین این دو از نظر ماهیت کاملاً با هم متفاوت هستند. اما اگر به ارزش و قیمت تتر و دلار نگاه کنیم، می‌فهمیم که تتر همان دلار است. یعنی قیمت این دو یکی است؛ بنابراین شما چه دلار (ارز فیات) داشته باشید و چه تتر (استیبل کوین) در واقع به یک میزان دارایی دارید! در نتیجه فرقی نمی‌کند کدام یک را در اختیار داشته باشید، زیرا ارزش هر دو یکی است.

تفاوت‌های تتر و دلار

تتر و دلار به دلیل ماهیت متفاوتی که دارند، دارای ویژگی‌های مختلفی نیز هستند. در واقع این دو ارز از جنبه‌های گوناگونی با هم فرق دارند؛ بنابراین اگر قصد خرید تتر یا دلار را دارید، ابتدا باید با تفاوت‌های آن دو آشنا باشید. به‌طورکلی تتر و دلار از نظر میزان پایداری، حواله‌های بین‌المللی، محدودیت در خرید و فروش، سطح ایمنی، فرصت آربیتراژ و… با هم فرق دارند. در ادامه تفاوت تتر و دلار را بر اساس پارامتر‌های مختلف بررسی خواهیم کرد.

مقایسه میزان پایداری تتر و دلار

یکی از وجه تفاوت‌های مهم تتر و دلار، میزان پایداری آن هاست. تتر یک استیبل کوین است و پشتوانه آن ارز فیات دلار آمریکا است. اما دلار یک ارز فیات بدون پشتوانه است که عوامل مختلفی بر قیمت آن تأثیر دارند. درست است که نوسانات دلار بر قیمت تتر نیز تأثیر دارند اما در کل می‌توان ارز تتر را پایدارتر و کم نوسان‌تر از ارز دلار دانست.

تفاوت تتر و دلار در حواله‌های بین‌المللی

یکی از تفاوت‌های مهم تتر و دلار وضعیت نقل و انتقال آن‌ها در حواله‌های بین‌المللی است. نقل و انتقال ارز‌های فیات معمولاً با چالش بیشتری همراه بوده و مدت زمان طولانی‌تری را می‌طلبد.

در حالی که با استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توان تتر را در کمتر از چند دقیقه به صورت بین‌المللی منتقل کرد. سرعت عمل و کاهش هزینه‌های جانبی یکی از مزایای اصلی تتر نسبت به دلار است.

محدودیت خرید و فروش در تتر و دلار

در ایران ذخایر دلاری با محدودیت خاصی مواجه هستند. در واقع ارز‌های فیات همگی محدودیت خاصی در خرید و فروش دارند. این درحالیست که خرید و فروش ارز دیجیتال فاقد این محدودیت است.

شما می‌توانید به صورت غیر محدود تتر خریداری کنید و دلیل آن دیجیتالی بودن تتر است. اگر در خرید پول کاغذی دلار دچار کمبود شده‌اید، بهترین راه حل آن خرید تتر است. خرید تتر هیچ گونه محدودیتی ندارد؛ زیرا این ارز‌ها فاقد محدودیت مکانی هستند.

مقایسه سطح ایمنی فیزیکی تتر و دلار

یکی دیگر از وجه تفاوت‌های تتر و دلار، میزان ایمنی فیزیکی آن‌ها است. مسلماً نگهداری حجم زیادی از دلار کاغذی در منزل یا در هر محل دیگری می‌تواند با چالش‌ها و خطرات زیادی همراه باشد. زیرا همواره امکان دزدیده شدن یا آسیب رسیدن به این پول‌ها وجود دارد.

رمز ارز تتر اصلاً وجود خارجی ندارد که از لحاظ فیزیکی در خطر باشد؛ بنابراین نگهداری این نوع ارز به مراتب آسان‌تر و کم دردسرتر است. البته از طرفی ارز تتر نیز همواره با خطر هک شدن و سرقت رو به رو است. جهت جلوگیری از این مشکل باید در انتخاب صرافی خود دقت کنید.

تفاوت پیچیدگی و چالش برانگیز بودن تتر و دلار

تتر و دلار هر کدام پیچیدگی‌ها و چالش‌های مربوط به خود را دارند. امکان جعل کردن ارز‌های فیات به کرات وجود دارد و این قضیه امنیت آن را کاهش می‌دهد. در عوض این ارز به دلیل فیزیکی بودن دسترسی راحت‌تری دارد.

ارز‌های دیجیتال را به هیچ وجه نمی‌توان جعل کرد و به صورت تقلبی به فروش رساند. از طرفی این ارز‌ها همواره در معرض سرقت توسط هکر‌ها قرار دارند. اگر امنیت صرافی پایین باشد، خطر سرقت وجود دارد.

فرصت آربیتراژ در خرید و فروش تتر و دلار

نوسانات ارزی خود فرصت مناسبی برای آربیتراژ در خرید و فروش ارز ایجاد می‌کنند. آربیتراژ به معنی استفاده از نوسانات ارزی برای انجام معامله و کسب سود است. به طور معمول ارز‌های دیجیتال نسبت به ارز‌های فیات از نوسان بیشتری برخوردار هستند.

همچنین امکان انجام معامله با آن‌ها به صورت لحظه‌ای در کمتر از چند ثانیه امکان‌پذیر است؛ بنابراین انجام معامله دیجیتالی با رمزارز تتر بسیار بهتر از انجام معامله حضوری با دلار است.

مقایسه نوسانات قیمتی تتر و دلار در ایران و جهان

نوسانات قیمتی تتر و دلار در سطح جهان بستگی به وضعیت اقتصادی کشور‌ها و سیاست‌گذاری دولت‌ها دارد. در سطح جهانی قیمت یک تتر تقریباً معادل ۹۹۹۸/۰ دلار است. به دلیل تفاوت ناچیزی که وجود دارد اغلب قیمت تتر را معادل یک دلار کامل می‌دانند. اما در ایران قضیه مقداری فرق می‌کند و تتر نوسانات بیشتر را تجربه می‌کند.

البته این نوسانات تنها مربوط به تتر نیست. چرا که دلار نیز این نوسانات را تجربه می‌کند. اما در ایران در بیشتر مواقع قیمت تتر مقداری بیشتر از قیمت دلار است. با این اوصاف نمی‌توان گفت که همیشه ارزش تتر و دلار یکی است. بلکه بر اساس موقعیت جغرافیایی ارزش آن‌ها می‌تواند با تفاوت رو به رو شود.

علت تفاوت قیمت تتر و دلار در ایران چیست؟

تتر و دلار همیشه کمی با هم تفاوت قیمت دارند. این تفاوت قیمت معمولاً در بین ۰۰۰۰۱/۰ دلار تا ۰۰۰۰۲/۰ دلار است. اما برای بسیاری از افراد این سؤال پیش می‌آید که چرا این تفاوت قیمت باید در ایران بیشتر باشد؟ میزان عرضه و تقاضا، نوسانات ریال، نحوه تهیه تتر و کارمزد صرافی‌ها دلایل اصلی این تفاوت قیمت هستند. در ادامه هر این از این عوامل را به اختصار بررسی خواهیم کرد.

عرضه و تقاضا

یکی از دلایل اصلی تفاوت قیمت تتر و دلار در ایران، میزان عرضه و تقاضا است. اگر میزان تقاضا برای تتر بیشتر شود، مسلماً تتر‌های بیشتری خریداری شده و این توکن کمیاب می‌شود. درنتیجه قیمت تتر نسبت به دلار بالاتر می‌رود.

البته عکس این قضیه هم وجود دارد. به این صورت که اگر تقاضا برای خرید تتر کم باشد، قیمت این ارز سقوط پیدا می‌کند. نوسانات قیمت ارز دلیل اصلی تفاوت در میزان عرضه و تقاضای تتر در ایران است.

نوسانات ارز ریال

متأسفانه نوسانات ارز ریال در ایران یکی از دلایل اصلی نوسانات ارز‌های دیگر همانند تتر و دلار است. این نوسانات باعث شده تا قیمت tether به تومان و ریال نیز با نوسانات زیادی همراه باشد.

تفاوت قیمت ارز‌های فیات همانند ریال و دلار، نوسانات زیادی را در استیبل کوین‌ها ایجاد می‌کند. چرا که پشتوانه استیبل کوین‌ها در واقع همان ارز‌های فیات هستند.

نحوه تهیه تتر توسط صرافی‌ها

صرافی‌ها می‌توانند عامل تعیین‌کننده‌ای برای تفاوت قیمت تتر و دلار در ایران باشند. نحوه تهیه تتر توسط صرافی‌ها بسیار مهم است. اگر صرافی‌ها تتر را از معامله گران ایرانی تهیه کنند، قیمت تتر افزایش پیدا نخواهد کرد؛ زیرا تتر همان ارز در حال گردش در داخل کشور بوده است. اگر تتر در ایران کمیاب شود، صرافی‌ها مجبورند تتر را از منابع خارجی تهیه کنند. در نتیجه در چنین حالتی قیمت تتر نسبت به دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

کارمزد تراکنش در صرافی‌های ارز دیجیتال

یکی از دلایل اختلاف قیمت تتر و دلار در ایران، کارمزد دریافت شده توسط صرافی‌ها جهت انجام تراکنش‌های مالی تتر است. طبق انتظار باید کارمزد دریافتی توسط همه صرافی‌ها برای انجام مبادلات تتر یکسان باشد.

گاهی اوقات پیش می‌آید که هر صرافی کارمزد متفاوتی برای انجام تراکنش‌ها در نظر می‌گیرد. این کارمزد‌ها خود موجب بالا رفتن قیمت تتر نسبت به دلار در ایران خواهند شد.

خرید کدام یک برای ایرانی‌ها بهتر است؟

خرید ارز تتر و دلار هر کدام به نوبه خود برای ایرانی‌ها پیشنهاد می‌شود. اگر به دنبال یک روش امن برای نگهداری از سرمایه‌تان هستید و قصد انجام معاملات با آن را ندارید، خرید ارز فیات دلار بهتر است.

اگر می‌خواهید در دنیای ارز‌های دیجیتال حرفی برای زدن داشته باشید و معامله‌های سود ده انجام دهید خرید تتر بهتر است. بری از صرافی‌های معتبر جهانی محدودیت‌ها و تجریم‌های مختلفی بر کاربران ایرانی روا داشته‌اند؛ بنابراین بهتر است در هنگام خرید ارز دیجیتال نهایت دقت را در این خصوص داشته باشید. چرا که ممکن است حساب شما بلوکه شده و کل سرمایه‌تان را از دست دهید.

جمع‌بندی

در این مقاله ارز‌های تتر و دلار را معرفی کردیم و ماهیت هر کدام را به صورت جداگانه بررسی کردیم. همچنین در ادامه وجه تفاوت‌های بسیار مهم تتر و دلار را به صورت کامل به شما توضیح دادیم.

این که تتر یا دلار را بخرید بستگی به تصمیم شخصی شما و نوع سرمایه‌گذاری‌تان دارد؛ بنابراین به صورت قطع نمی‌توان گفت که خرید تتر یا دلار برای همه افراد مناسب است یا مناسب نیست. بهتر است در این زمینه با افراد کارشناس و با تجربه مشورت کنید.

 

برچسب ها : تتر,دلار,قیمت دلار,قیمت تتر,ارز دیجیتال,تحریم,تورم

 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید