بزرگترین گمرک اختصاصی کشور افتتاح شد - افق اقتصادی

بزرگترین گمرک اختصاصی کشور افتتاح شد - افق اقتصادی
پنجشنبه, ۴ مرداد ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-25
کد خبر: 259773 |
تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۱۲ |
42 بازدید
۰
2
ارسال به دوستان
پ

وزیر امور اقتصادی و دارایی: رتبه های فولاد دلیل، اصلی گمرک اختصاصی است، فولاد؛ پنجمین صادر کننده بزرگ کشور و بیستمین شرکت در فهرست واردکنندگان است.

بزرگترین گمرک اختصاصی کشور افتتاح شد

 سید احسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی کشور در در مراسم افتتاح گمرک اختصاصی فولاد مبارکه اصفهان اظهار داشت: سالانه بیش از یک میلیارد دلار گردش تجاری شرکت فولاد مبارکه است و خدمات این شرکت در حوزه صنعت فولاد دستور کار راهبردی حاکمیت است که نمونه و پیشرو بوده و سایر بخش های صنعت از آن الگو می‌گیرند.

پیش زمینه های حرکت در اقتصاد مولد

وی افزود: همه این اقدامات که از درگاه ملی مجوزهای کسب و کار، تسهیلگری در انبارهای سازمان اموال تملیکی و سرعت استرداد کالاهای متروکه کشور، کاهش تعداد بخشنامه‌های حوزه تجاری، کاهش مدت زمان تشریفات امور گمرکی و اتفاق امروز همه در راستای این است که تولید در کشور آسان، کم‌هزینه و جذاب شود.

خاندوزی ادامه داد: اگر تولید و تجارت رسمی چنین شود و بدون فساد و مانع صورت گیرد، منابع کشور اعم از منابع مالی و سرمایه‌های انسانی و مدیریتی ترجیح می‌دهند وارد عرصه فعالیت تولیدی شوند و در حوزه‌های غیر مولد حرکت نکنند.

وی تشریح کرد: تسهیلی که صورت می‌گیرد در راستای مسیر گذشته است و اگر بخواهیم فرموده مقام معظم رهبری در راستای شعار تولید را محقق کنیم، باید از تولیدکنندگان دعوت عملی انجام دهیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: فولاد مبارکه یکی از مصادیق زنجیره ارزش تراز کشور است و تا این جای کار مصداق خوبی برای خام فروشی و حرکت به سوی اقتصاد پیچیده است، باید اقتصاد نفتی آسیب‌پذیر را ترک کنیم و به سوی اقتصاد تولیدی و رقابت پذیرتر حرکت کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: این شرکت از لحاظ اقتصادی کمک تسهیل‌گرانه‌ای است و امیدواریم این مسیر برای سایر بخش‌های اقتصادی کمک کننده باشد تا هزینه‌ها و مسیر کوتاه شود، سودآوری بیشتر شود و به سوی منافع مردم بازگردد.

خاندوزی افزود: ۴۰ مورد از دستگاه‌های آشکارسازهای چمدانی که با همکاری گمرک ایران به مرحله تولید رسیده از امروز در گمرک نصب خواهد شد و می‌توانیم افزایش ظرفیتی در تجارت خرد کشور داشته باشیم که از ظرفیت‌های ویژه اصفهان است. از خدا می‌خواهیم ما را در مسیر شهید جمهور ثابت قدم نگه دارد.

لازم به ذکر است که پیش از این در جریان بیست و پنجمین سفر استانی رئیس جمهور به استان اصفهان، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی در شهر‌های خوانسار و گلپایگان حضور یافته بود و از واحد‌های صنعتی این دو شهر بازدید کرده بود.

فولاد مبارکه، رتبه اول صادرات غیر نفتی را کسب کرد

مدیرعامل فولاد مبارکه در افتتاحیه طرح های توسعه ای گمرک شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: سال گذشته فولاد مبارکه با یک میلیون ۴۰۰ هزار تن رتبه اول را در صادرات غیرنفتی کسب کرد، ۶/۵ درصد سهم در GDP بخش صنعت و ۱/۵ درصد GDP کل کشور به این شرکت اختصاص یافته است.

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان اظهار داشت: مجموعه صنعتی فولاد مبارکه با ضریب بهره‌برداری صددرصد با وجود اینکه در سال ۱۳۹۹، با افزایش محدودیت‌های انرژی، روند نزولی تولید در این مجموعه شکل گرفته بود اما اراده ای جدید در دولت شکل گرفت تا از ظرفیت‌های موجود حد‌اکثر استفاده را کنیم. 

وی افزود: این نگاه حاکم به روند صعودی به جای نزولی تولید منجر شد و در تمام مجموعه‌های تولیدی ذیل فولاد مبارکه امروز شاهد توسعه هستیم. این نگاه مورد تمجید و تایید رئیس جمهور در بازدید از فولاد مبارکه قرار گرفت. 

طیب‌نیا ادامه داد: رئیس جمهور به استفاده از این نگاه به عنوان الگو در سراسر کشور تاکید کردند. این نگاه خودکفایی و خودتامینی بود که مولود انقلاب است و سیاست خودکفایی ما را به جایی رساند که مجموعه‌ای که همه تجهیزاتش وارداتی بوده امروز ۹۰ درصد تجهیزاتش داخلی باشد. 

مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: سال گذشته ۸۸ درصد خریدهای فولاد مبارکه داخلی بود و مجموعه‌ای که در گذشته تعمیرات آن هم از سوی خارج از کشور صورت می‌گرفت، امروز اجرای پروژه می‌کند. 

وی تصریح کرد: در حوزه خودتامینی، محدودیت‌ انرژی داریم ولی با ایجاد ارزش افزوده موفق شدیم و سال قبل در حوزه ایجاد ارزش افزوده توانستیم رتبه ۲ و سال قبل آن رتبه ۱ کسب کردیم. 

توانستیم محصولاتی تولید کنیم که تا هزار برابر بیشتر از آن ارزش افزوده در کشور تولید می‌شود و علاوه بر اینکه ۴۰ هزار نفر به صورت مستقیم در این مجموعه مشغول به کار هستند، ۴۰۰ هزار نفر به صورت غیر مستقیم با این مجموعه کار می‌کنند.۲۵۰۰ شرکت در بالادست و در حوزه تامین و هزار شرکت مصرف کننده هستند که اگر این شرکت نبود با مشکلات زیادی مواجه بودند. 

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه عنوان کرد: ۶۰‌ همت سود سال گذشته بین سهامداران توزیع شد، ۳۱ همت سرمایه‌گذاری در نقاط مختلف کشور صورت گرفت و ۱۳ همت مالیات به دولت پرداخته شد که از مزایا و منافع و برکات وجودی این صنعت است. اگر از این صنعت حمایت شود به قسط و عدل نزدیک می‌شویم.

خواسته رئیس جمهور تسهیلگری شرایط برای فعالیت‌های اقتصادی بود

رئیس کل گمرک کشور گفت: خواسته رئیس جمهور تسهیلگری، روان‌سازی و مهیا کردن شرایط برای فعالیت‌های اقتصادی بود.

رئیس کل گمرک ایران در آئین افتتاحیه طرح‌های توسعه‌ای گمرک شرکت فولاد مبارکه اظهار داشت: حجم تجارت خارجی ایران در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۳۹۹، ۵۴ درصد رشد داشته است و حجم ترانزیت کشور از ۱۱ و نیم میلیون تن به ۱۷ و ۸ دهم میلیون تن رسیده است.

وی افزود: درآمد‌های واریزی به خزانه گمرک از ۲۶ هزار میلیارد تومان به ۲۵۶ هزار میلیارد تومان رسیده و ۹ برابر شده است. خواسته رئیس جمهور تسهیلگری، روان‌سازی و مهیا کردن شرایط برای فعالیت‌های اقتصادی بود به‌گونه‌ای که بتوانند در کمترین زمان مجموعه بازرگانی را مدیریت و پیاده‌سازی کنند.

بسته حمایتی از تولیدکنندگان بزرگ و دانش بنیان ها

وی اضافه کرد: بسته حمایت از شرکت‌های بزرگ تولیدی و دانش‌بنیان در دو بخش در گمرک کشور با راهبری وزیر اقتصاد دنبال می‌شود که یک بخش حوزه نرم‌افزاری است و نوید آن توسعه سامانه جدید گمرکی است. بخش دیگر، بسته حمایت از شرکت‌های تولیدی و تسهیل و روان‌سازی حوزه تجارت خارجی و کاهش هزینه تولید شرکت‌های بزرگ به سرمایه‌گذاری در حوزه دستگاه‌های تشخیصی و آشکارساز است.

رضوانی‌فر افزود: تعداد کل آشکارساز‌هایی که در این دولت در گمرکات نصب شد معادل ۵۰ درصد کل آن‌چیزی بود که در ۲۰ سال گذشته نصب شد. بخش دیگری از تسهیلات مربوط به توسعه انبار‌های اختصاصی به نفع شرکت‌های تولیدی است و پذیرش تضمین‌ها شفاف و روان‌سازی شده است. بازنگری گسترده‌ای در شرکت‌های فعال صورت گرفت در حال حاضر ۵۵۰ شرکت با استاندارد‌های تعریف شده در حال استفاده از تسهیلات هستند.

رضوانی‌فر گفت: در اواخر سال ۱۴۰۱ اولین گمرک تخصصی در هیأت دولت مصوب شد و گمرک تخصصی ICT تأسیس شد و زیرساخت‌های خوبی فراهم شد. رئیس کل گمرک کشور افزود: یکی دیگر از تسهیل گری‌های گمرک کشور اصلاح مسیربندی‌ها بود و در حال حاضر بیش از ۸۲ درصد وزن واردات کشور در مسیر سبز یا زرد به نفع شرکت‌های تولیدی و دانش‌بنیان است.

 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نویسنده: 
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید