شنبه, ۸ مهر ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-09-30
تبلیغات
کد خبر: 135741 |
تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۴۰۲ - ۱:۴۷ | ارسال توسط :
0 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

مهدوی ابهری دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی گفت: ما سال گذشته ۵۳ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که از این رقم ۱۶.۲۶ میلیارد دلار (۳۰.۱ درصد) سهم پتروشیمی بوده است.

بازار؛ گروه آب و انرژی: احمد مهدوی دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی در نشستی خبری در جمع خبرنگاران گفت: سال گذشته ۵۳ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که از این رقم ۱۶.۲۶ میلیارد دلار (۳۰.۱ درصد) سهم پتروشیمی است و علاوه بر آن بخشی نیز به صنایع داخلی داده می‌شود که نهایتا بعضا تبدیل به کالای با ارزش افزوده بالاتر جهت صادرات خواهد شد.

وی با اشاره به نقش برجسته پتروشیمی در صادرات غیرنفتی و بازار سرمایه گفت: ۳۰ درصد این سهم متعلق به پتروشیمی است و اگر زنجیره ارزش را نیز در نظر بگیریم این رقم صادرات به ۴۵ تا ۵۰ درصد خواهد رسید.

مهدوی با اشاره به اینکه ارزش محصولات در بورس کالا و انرژی در سال ۱۴۰۱، ۶.۵ میلیارد دلار بوده است، خاطرنشان کرد: عقل اقتصادی حکم می‌کند این صنعت را گسترش و توسعه دهیم و منافع اقتصاد ملی، GDP و صادرات را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه پتروشیمی در شرایط تحریم دچار مشکل نشد، افزود: علیرغم اینکه دشمن پتروشیمی را تحریم کرده با این وجود کار انجام می شود.

دبیر انجمن کارفرمایی پتروشیمی در ادامه با اشاره با اقدام دولت برای تثبیت نرخ خوراک و سوخت پتروشیمی‌ها گفت: دولت در بودجه ۱۴۰۲ نرخ خوراک و سوخت را تثبیت کرد که مورد اعتراض قرار گرفت و در نهایت در مجلس مصوب نشد و به عهده دولت گذاشته شد.

انرژی ارزان مزیت ایران در شرایط تحریم

او با بیان اینکه اگر موانع تولید برداشته شود، رشد اقتصادی و GDP افزایش خواهد یافت، اظهار داشت: برای رشد تولید ابتدا باید بدنبال مزیت برویم و مزیت کشور ما نیز انرژی بخصوص در شرایط تحریم است.

او با تاکید بر اینکه تحقق شعار حمایت از تولید با شعار اتفاق نمی‌افتد، گفت: باید در عمل از تولید حمایت شود، پتروشیمی لوکوموتیو حرکت اقتصادی کشور است بنابراین باید از آن حمایت شود.

سال گذشته ۵۳ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که از این رقم ۱۶.۲۶ میلیون دلار (۳۰.۱ درصد) سهم پتروشیمی است

گل به خودی دولت در تعیین قیمت خوراک

وی با بیان اینکه دولت در سال رشد تولید باید تلاش کند رشد تولید اتفاق بیفتد، خاطرنشان کرد: با رفع موانع تولید و رقابت پذیر شدن رشد اتفاق می افتاد بنابراین اکر نرخ خوراک قیمتی باشد که محصول نتواند رقابت کند گل به خودی است.

به گفته او، قیمت خوراک برای واحدهای پتروشیمی در قطر ۱۰ سنت و در عربستان کمتر از این مقدار است.

وی با اشاره به اینکه تعیین قیمت ۷ هزار تومانی برای خوراک و ۴ هزار تومان سوخت از سوی دولت که طی ۳ ماه گذشته تلاش شد تغییر کند، سرمایه گذاری را زیر سوال می برد، تاکید کرد: وقتی قیمت ها ثابت باشد توجیه سرمایه گذاری از بین می رود، ما نمی توانیم جزیره ای جدا از دنیا باشیم، محصولات صادرات محور باید در پارامترهایی که در اقتصاد پتروشیمی اثر می گذارد، لحاظ شود.

مهدوی افزود: ما قانون الحاق ۲ را داریم اما سوال اینکه چرا به آن اعتنایی نشد و قیمت ثابت شد، در حالی که طبق قانون نرخ خوراک باید باعث رقابت پذیری و جذب سرمایه گذاری شود. هرچند اکنون دولت قانع شده و فرمول نرخ را اعلام کرده که البته امیدواریم در برنامه هفتم توسعه جاری و ساری شود.

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعیین کف قیمتی برای خوراک پتروشیمی، گفت: تعیین کف قیمتی کار غلطی بوده و در هیچ جای دنیا مرسوم نیست. به عنوان مثال وقتی که قیمت نفت در بازار جهانی افت کرد قیمت اتان در بازار آمریکا به ۷۰ تا ۸۰ دلار رسید در حالیکه اینجا ما کف قیمتی اتان را در کشور خود ۲۲۰ دلار تعین کرده بودیم.

پتروشیمی ها واردکننده گاز می شوند

او همچنین در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سوال که واحدهای پتروشیمی خواهان واردات گاز هستند. گفت: به طور قطع تامین گاز از محل واردات برای پتروشیمی ها ارزان تر از تامین از محل داخلی خواهد بود.

مهدوی ابهری ادامه داد: در مورد واردات گاز از ترکمنستان و قطر بحث هایی هم مطرح شد ولی به نتیجه نرسید. چراکه خط لوله واردات گاز متعلق به دولت بوده و به نوعی در انحصار دولت است.

بدهی ۴۵ همتی دولت به اوره سازان در سامانه ثبت شد

وی همچنین گفت: با تلاش فراوان و کمک پتروشیمی های اوره ای طلب ۴۵ همتی پتروشیمی ها در سامانه تعهدات دولت ثبت شد.

سال گذشته شرکت های پتروشیمی ۱۶ میلیارد دلار صادرات داشتند و ۱۳.۸۳۸ میلیون دلار به سامانه نیما ارز تزریق کردند

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی خاطرنشان کرد: پارسال شرکت های پتروشیمی ۱۶ میلیارد دلار صادرات داشتند و ۱۳.۸۳۸ میلیون دلار به نیما دادیم و بقیه نیز برای پرداخت اقساط فاینانس و واردات کاتالیست مصرف شد. بعبارت دیگر طی ۱۷ ماهه ۱۷.۷۷۲ میلیارد دلار یعنی ماهانه یک میلیارد و ۵۰ میلیون دلار ارز به نیما دادیم.

وی بیان داشت: در ۴ ماه ابتدایی امسال نسبت به پارسال ۱.۴ درصد رشد تولید داشتیم اما صادرات ۲.۵ درصد کاهش داشته است، زیرا مواد اولیه را در اختیار بورس کالای داخل قرار دادیم.

رشد ۲۵ درصدی عرضه محصولات پتروشیمی در بورس

مهدوی اظهار داشت: در ۵ ماهه پارسال ۱.۶ میلیون تن کالا در بورس کالا فروخته شد که این رقم در مدت مشابه سال جاری به ۲.۲ میلیون تن رسیده و ۲۵ درصد رشد داشته است.

وی با بیان ایکنه برای تامین بازار داخلی رقم صادرات ۳۷ میلیون دلار کاهش پیدا کرد، ابراز امیدواری کرد که با رشد ۳۵ درصدی صادرات صنایع پایین دست این کاهش صادرات پتروشیمی ها جبران شود.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی همچنین بیان داشت: در سال جاری قیمت فروش پلیمری ها تنها ۵.۵ درصد رشد داشته و این در حالی است که رشد قیمت محصولات پایین دست بسیار بالاتر بوده است.

مهدوی ابهری در خصوص نقش پتروشیمی‌ها در تولید بنزین کشور گفت: در ۳ پتروشیمی نوری، بوعلی و بندرامام، در احجام بالا ریفورمیت و نفتا برای تولید بنزین به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تحویل می‌شود که این محصولات، در سبد صادرات پتروشیمی‌ها قرار داشت و با عرضه آن به داخل کشور، حدود ۲ میلیارد دلار در سال از ارزآوری پتروشیمی‌ها کاسته می‌شود.

×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید