سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-12-05
کد خبر: 169804 |
تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۷ | ارسال توسط :
16 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

مرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ تورم فصلی بخش‌ برق در تابستان امسال کمتر شده است.

طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران درباره شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق، در فصل تابستان امسال، شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق ٣٣٢,٣ است که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٩.٧ درصد افزایش و نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٧٢.٣ درصد افزایش و در چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ۴۵.٢ درصد افزایش داشته است.

کاهش تورم فصلی برق در تابستان امسال

در فصل تابستان ١۴٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل بخش برق نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٩,٧ است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٣١.٨ درصد)، ٢٢.١ واحد درصد کاهش داشته است.

به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط نیروگاه‌های برق به ازای فروش محصول خود به شرکت‌های توزیع برق، در فصل تابستان ١۴٠٢ نسبت به فصل قبل، ٩.٧ درصد افزایش دارد. در فصل مورد بررسی، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق نسبت به فصل قبل، برای ساعات مختلف اوج‌بار، میان‌بار و کم‌بار، به ترتیب ۶.٩، ٩.٢ و ١٢.۶ درصد بوده است.

تورم نقطه به نقطه بیشتر شد

در فصل تابستان ١۴٠٢، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل بخش برق نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٧٢,٣ درصد بوده که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۶٠.٩ درصد)، ١١.۴ واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط نیروگاه‌های برق به ازای فروش محصول خود به شرکت‌های توزیع برق، در فصل تابستان ١۴٠٢ نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٧٢.٣ درصد افزایش دارد.

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در فصل مورد بررسی نسبت به فصل مشابه سال قبل، برای ساعات مختلف اوج‌بار، میان‌بار و کم‌بار، به ترتیب ٧۴.٧ ، ٧٨.۶ و ۵٩.۵ درصد بوده است.

رشد تورم سالانه برق در گرم‌ترین روزهای سال

در تابستان سال جاری درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده کل بخش برق در چهار فصل منتهی به فصل تابستان امسال، نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۴۵,٢ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٣٠.١ درصد)، ١۵.١  واحد درصد افزایش داشته است.

به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط نیروگاه‌های برق به ازای فروش محصول خود به شرکت‌های توزیع برق، در چهار فصل منتهی به تابستان ١۴٠٢ نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴۵.٢ درصد افزایش دارد. همچنین تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در چهار فصل منتهی به فصل تابستان سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل، برای ساعات مختلف اوج‌بار، میان‌بار و کم‌بار، به ترتیب ۴۶.۵، ۴۵.٧ و ۴٣.۴ درصد بوده است.

×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم افق اقتصادی در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام‌هایی که حاوی توهین، افترا و یا خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد منتشر نخواهد شد.
  • لازم به یادآوری است که آی‌پی شخص نظر دهنده ثبت می شود و کلیه مسئولیت‌های حقوقی نظرات بر عهده شخص نظر بوده و قابل پیگیری قضایی میباشد که در صورت هر گونه شکایت مسئولیت بر عهده شخص نظر دهنده خواهد بود.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید