به گزارش اکوایران ،محمد آخوندی در نشستی خبری در تشریح عملکرد کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران ظرف دو سال گذشته، گفت: اصلی‌ترین وظیفه کمیسیون برنامه و بودجه شورای که ظرف دو سال گذشته در دستور کار قرار گرفته و در آینده نیز این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کند نظارت دقیق بر عملکرد شهرداری تهران است که این مهم را از روش‌ها و شیوه‌های مختلفی پیگیری می‌کنیم، البته بی تردید این نظارت ما به معنای مچ گیری نیست بلکه اعتقاد داریم شهرداری و شورا در کنار یکدیگر وظیفه مدیریت شهر را بر عهده دارند و شورا به نمایندگی از مردم بر کار فردی که به عنوان شهردار انتخاب کرده و به وسط میدان فرستاده باید نظارت کند. نظارت به معنای داد و فریاد کردن و تنها معترض و منتقد بودن نیست. یکی از مهمترین مباحثی که در این دوره از بدو ورود با آن روبه‌رو شدیم، نظارت بر عملکرد مالی و به دنبال آن حسابرسی از مجموعه‌های زیر نظر شهرداری بود که باید به صورت سالیانه این مجموعه‌ها مورد حسابرسی قرار می‌گرفتند.

وی افزود: کمک برای حل مشکلات و همفکری و البته بیان تذکر اگر در جایی مشکلی وجود داشت، از وظایف شورا است. در حقیقت نظارت به معنای اصلاح مسیر، همکاری و کمک است که در دستور کار کمیسیون برنامه و بودجه ظرف دو سال گذشته قرار گرفته است و همه عملکرد ما در همین مسیر نظارت بوده است. در ابتدای این دوره پس از انتخاب شهردار نیز نظارت بر عملکرد شهرداری تهران اصلی‌ترین وظیفه شورا بوده است. همچنین حسابرسی از همه ارکان شهرداری تهران که به صورت سالیانه انجام می‌شود نیز به عنوان یک تکلیف قانونی در مسیر نظارت به صورت جدی پیگیری شده است.

وی ادامه داد: در ابتدای دوره گزارشی در کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در خصوص چهار ساله گذشته و گزارش‌های حسابرسی ارائه شد که نشان می‌داد حسابرسی‌ها انجام نشده، گروه‌های حسابرسی در سازمان‌ها و شرکت‌ها یا مستقر نشدند و یا مستقر شدند؛ اما منجر به ارائه گزارش حسابرسی در سازمان‌ها و شرکت‌های مد نظر نشده‌اند. لذا برنامه ریزی انجام شد که عقب ماندگی‌ها جبران شود. وضعیت حسابرسی‌ها رصد شد و نهایتا گزارش حسابرسی‌های سال‌های ۹۶ تا ۹۹ آماده و در صحن شورا قرائت شد و به این ترتیب قول به روز رسانی گزارش‌های حسابرسی را عملیاتی کردیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: گزارش حسابرسی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در حال قرائت در صحن شوراست و همه گزارش حسابرسی سال ۱۴۰۱ نیز تا پایان سال جاری قرائت خواهد شد. در گزارش حسابرسی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بعد نظارتی را به شکلی قویتر دنبال کردیم و ایرادات در بخش‌های مختلف شهرداری تهران را که منتج از ارائه گزارش‌های حسابرسی است به شکل جدی دنبال می‌کنیم و تاکید کرده‌ایم بندهای قابل حل در گزارش حسابرسی سال ۱۴۰۲ نباید تکرار شود و قطعا این موضوع ملاک ارزیابی‌ها در آینده قرار خواهد گرفت.

وی افزود: حوزه ذیحسابان که مسئولیت تعیین آنها بر عهده شورای شهر تهران است به شکل جدی مورد توجه قرار گرفته و نظارت مستمر در عملکرد آنها را پیگیری می‌کنیم. یکی دیگر از ابعاد کار ما در کمیسیون برنامه و بودجه تقویت مشارکت مردم در برنامه ریزی و بودجه ریزی مدیریت شهری است که با طرح رصد این بخش عملیاتی شد به شکلی که اعضای کمیسیون برنامه و بودجه در مناطق حضور پیدا می‌کنند و برای کمبودها و مشکلات صحبت‌های شهروندان را می‌شنوند و تصمیم گیری لازم انجام می‌شود.

به گفته این عضو شورای شهر تهران، بحث گزارش‌های نظارتی به معنای این است که همه پروژه‌هایی که در شهر تهران در حال اجرا است از بعد تخصیص بودجه، پیشرفت فیزیکی و … مورد بررسی قرار می‌گیرد و اطلاعات در این زمینه نیز از مبادی مختلفی همچون سامانه پیشرفت پروژه‌های شهرداری، بازدیدهای میدانی و برگزاری جلسه با واحد تخصصی به دست می‌آید و نهایتا منتج به تهیه گزارش نظارتی می‌شود.

وی ادامه داد: گزارش نظارتی پنج ماهه نخست سال جاری برای همه پروژه‌های شهر تهران آماده شده و پس از نهایی شدن در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه شورا به صحن شورای شهر تهران ارئه می‌شود که در حقیقت وضعیت پروژه‌های شهر تهران را تشریح می‌کند.

آخوندی با اشاره به اینکه بحث تدوین بودجه سالیانه یکی دیگر از وظایف کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران است، افزود: در دو سال گذشته با تلاش همکاران در کمیسیون که به نحو احسن انجام شد پیشنهاد افزایش ۱۰ هزار میلیارد تومان به حوزه حمل و نقل در بودجه سال جاری به رئیس شورای شهر از سوی کمیسیون ارائه شد. مبحثی که امروز همه از آن به نیکی یاد می‌کنند و امیدواریم اتفاقات خوبی را در شهر تهران رقم بزند. همچنین گزارشات تفریغ بودجه از دیگر وظایف کمیسیون برنامه و بودجه است که در حال حاضر گزارش تفریغ بودجه سال ۱۴۰۱ آماده شده است.

وی افزود: بررسی و ارزیابی کلان پروژه‌های شهر تهران نیز از موضوعاتی است که مورد توجه توجه کمیسیون برنامه و بودجه قرار گرفته و در همین راستا بزرگراه بروجردی، یادگار امام و شهید شوشتری مورد ارزیابی قرار گرفته و جلسات و بازدیدهای متعددی در این راستا انجام شده، بر همین اساس فاز نخست بزرگراه شهید بروجردی آماده افتتاح شده و مشکلات آن از جمله معارضین حل و فصل شده، همچنین در مورد آزادراه شهید شوشتری نیز پیگیری‌ها منجر به تدوین تفاهم‌نامه‌ای شده که تنها معطل امضای وزیر ورزش و جوانان مانده که با اخذ این امضاء زمین‌های ورزشگاه تختی را تحویل می‌گیریم و کار آغاز خواهد شد.

آخوندی ادامه داد: مباحثی در مورد اساسنامه سازمان‌ها و شرکت‌ها وجود دارد که به زودی تکلیف همه اساسنامه‌ها در شهرداری تهران روشن خواهد شد. در این دوره ۱۲۵ جلسه در کمیسیون برگزار شده که این جلسات به غیر از جلسات تدوین برنامه چهارم و بودجه سالانه برگزار شده است که در طی آن بیش از ۵۰ لایحه و ۱۹ طرح در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفته است. در حقیقت در کمیسیون برنامه و بودجه طرح‌ها و لوایحی که به شورا می‌رسد همگی از مسیر این کمیسیون و پس از بررسی به صحن شورا ارائه می‌شود.

به گفته وی، نظارت بر عملکرد شهرداری اصلی‌ترین وظیفه این کمیسیون است و تلاش کردیم ظرف سال گذشته این وظیفه را به خوبی انجام دهیم و در آینده نیز این روند را ادامه خواهیم داد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی در خصوص وجود انحراف در بودجه شهرداری تهران گفت: ما یک موضوع تخصیص بودجه داریم که مورد توجه کمیسیون است. در حوزه حمل و نقل ۱۰۰ درصد تخصیص‌ها برای شش ماهه نخست سال انجام شده و در حوزه نقدینگی ممکن است برخی هزینه‌ها در سیستم ثبت نشده باشد. موضوعی که در گزارش‌های خزانه دار شورا نیز به آن اشاره شده، برخی از هزینه‌ها در سیستم ثبت نشده است. در خصوص تحقق بودجه بر اساس آمارهایی که تا به امروز داشته‌ایم اگر همین روند ادامه پیدا کند تا پایان سال شهرداری بیش از آنچه که شورا تعیین کرده است در حوزه درآمدها عبور خواهد کرد و تا کنون حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد شهرداری تهران بوده است.

میثم مظفر عضو دیگر این کمیسیون هم در ادامه نشست در تشریح عملکرد این کمیسیون اظهار کرد: یک نگرش در کمیسیون‌های شورای اسلامی شهر تهران می‌تواند به گونه‌ای باشد که تنها لوایحی که از سوی شهرداری ارائه می‌شود با ارائه نظرات تکمیلی به صحن شورا برای بررسی ارسال شود اما کمیسیون برنامه و بودجه بسیار فراتر و فعال‌تر از این نگرش ظرف دو سال گذشته عمل کرده به شکلی که یکی از اقدامات ما طرح رصد بود که بر اساس منظومه فکری پایه‌گذاری شد به شکلی که از مشارکت مردم در تصمیم‌ سازی و تصمیم گیری‌ها بهره بگیریم.

وی ادامه داد: در این طرح بودجه ریزی مشارکتی را محقق کردیم تا مردم تصمیم ساز و بازرسان ما در بودجه ریزی شهرداری تهران باشند. در همین راستا ۳۷۶ محله تهران طی دو سال گذشته با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مورد بررسی قرار گرفتند و با گفت‌وگو با شهروندان مشکلات هر محله مورد بررسی قرار گرفت. خروجی طرح رصد در سال گذشته به ۱۷۰۰ پروژه تبدیل شد که حدود ۸۰ درصد پروژه‌های مشارکتی شهروندان در بودجه مناطق ۲۲‌گانه محقق شد. این در حالی است که ۳۰۰۰ مساله و چالش در تهران مبتنی بر نظر شهروندان در طرح رصد احصا شده بود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در ادامه گفت: پیشرفت پروژه‌ها در سال ۱۴۰۱ روند افزایشی داشت در سال ۱۴۰۲ نیز در همین طرح به ۱۴۰۰ پروژه رسیدیم. با همفکری شهرداری تهران سامانه «من شهردار» هستم تدوین شد البته در ابتدای کار سامانه ناقص بود و در خصوص بودجه مشارکتی که مطالعات آن را انجام داده بودیم تا نقطه مطلوب از طریق این سامانه فاصله زیادی وجود داشت؛ لذا با جلساتی که با حوزه فاوای شهرداری، معاونت برنامه ریزی و شهردار تهران برگزار شد سامانه‌ای جامع‌تر از وضع موجود در حال تدوین است که امکان ثبت پروژه‌های درخواستی مردم را به صورت الکترونیک فراهم می‌کند تا شهروندان بر روی نقشه بتوانند در محلات پروژه‌های مورد نظر خود را ثبت کنند.

وی ادامه داد: هنگامی که بودجه مصوب می‌شود تبدیل به سهم فراگیر در دستگاه‌ها و سازمان‌ها نمی‌شود کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران و به ویژه کمیته برنامه و بودجه جلساتی در سطح مناطق برگزار کرد که بازخوانی ظرفیت‌های بودجه در آنها انجام شد؛ لذا بحث اجتماعی سازی بودجه به عنوان رویکردی جدید محقق شد.

مظفر تاکید کرد: در حین فرآیند بودجه ریزی به آسیب شناسی‌هایی برخوردیم که سعی کردیم در حل مشکلات ناشی از آن به مدیریت شهری کمک کنیم. ظرف دو سال گذشته برای اولین بار فرآیند تعیین صلاحیت قائم مقامان ذیحسابان پایه‌گذاری شد. لذا فرآیندی طراحی کردیم و آزمون مکتوب تخصصی و مصاحبه شفاهی تخصصی به همراه ضریب دادن به سوابق تحصیلی و توانمندی‌های علمی این افراد اختصاص پیدا کرد که ۷۰ ارزیابی در حوزه ذیحسابان با این فرآیند انجام شد.

وی ادامه داد: گزارشات دوره‌ای و تخصصی که کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران آماده می‌کرد و برای مراجع مختلف ارسال می‌کرد همانند گزارشی که در حال حاضر باید به صحن شورا ارائه شود در خصوص برنامه چهارم تحول و پیشرفت شهر تهران است که به لحاظ علمی کاملا قابل دفاع است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: در این برنامه در سال اول که در سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ تهیه و به شهرداری تهران ابلاغ شده است درصد تحقق‌های برنامه کمتر از حدی بوده که باید محقق می‌شد؛ لذا میزان تحقق تا پایان سال ۱۴۰۱ در حوزه هوشمند سازی ۴۸ درصد، حمل و نقل و ترافیک ۱۹ درصد، فرهنگی و اجتماعی ۱۹ درصد، ایمنی ۲۶ درصد و در حوزه محیط زیست و آلودگی هوا نیز ۳۸ درصد بوده است و براساس ارزیابی‌ها پیشرفت شهرداری تهران در مجموع در این سه ماهه ۲۸ درصد بوده که قابل قبول نیست البته باید این موضوع را در نظر بگیریم که این برنامه در سه ماهه انتهایی سال ۱۴۰۱ به شهرداری تهران ابلاغ شده است.

مظفر تاکید کرد: یکی دیگر از اقدامات کمیسیون برنامه و بودجه بررسی پروژه‌های بزرگ مقیاس بود که به این حوزه ورود پیدا کردیم پروژه‌هایی همچون خطوط مترو، اتوبوسرانی، پسماند و … که در دستور کار کمیسیون قرار گرفت و گزارش پیشرفت‌های فیزیکی و بررسی مشکلات و حل و فصل آنها را به صورت جدی پیگیری کردیم.

احمد صادقی عضو دیگر شورای شهر تهران هم  در این نشست با تاکید بر این مهم که هوشمندسازی در دوره جدید از مدیریت شهری مورد توجه تمام اعضای شورا بوده، اظهار کرد: الکترونیکی کردن فرآیندها، اتصال به درگاه واحد مجوزهای دولت و غیرحضوری شدن خدمات اهداف ما در کمیته شفافیت و هوشمند سازی بوده است که آن را دنبال می کنیم.

وی ادامه داد: ۸۰ فرایند در بخش الکترونیکی کردن فرایند ها مشخص شده که می بایست به آن جامه عمل بپوشانیم.

وی با بیان اینکه محاسبه عوارض خدمات فنی تا چند ماه پیش به صورت دستی انجام می‌شد، تصریح کرد: امروز این فرآیند کاملاً الکترونیکی شده و تمام موارد به صورت سامانه‌ای انجام می‌شود. این یک اقدام بزرگ بوده و نباید آن را کوچک شمرد و امیدواریم این مسیر ادامه پیدا کند.

صادقی با اشاره به ارائه پایان کار آپارتمانی به صورت الکترونیکی، خاطرنشان کرد: این اقدام نیز در راستای ارایه خدمات به صورت غیر حضوری است و با این اقدام از ترددهای غیرضروری، ترافیک و آلودگی هوا جلوگیری می‌شود و شهروندان در همین مسیر در اداره شهر مشارکت می کنند.

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران گفت: قطعاً غیرحضوری کردن خدمات باید در بستر اتوماسیون اتفاق بیفتد که شفافیت و رصد را به دنبال خواهد داشت.

وی با یادآوری این مهم که ۲۹ اقدام طی سال جاری در سامانه شفافیت به روز شده است، تصریح کرد: تمامی این موارد در سامانه شفافیت به روز است و قابلیت مشاهده دارد.

صادقی با تأکید بر اینکه محوریت اقدامات شهرداری، اتصال به درگاه واحد، دولت است، یادآور شد: باید از طریق این درگاه به سامانه‌های شهرداری متصل شد در این رابطه باید جلساتی را با دولت برگزار کرد تا زیرساخت‌ها از سوی دولت فراهم شود. شهرداری تهران جلسات زیادی را در این خصوص برگزار کرده و برای اتصال به درگاه آمادگی کامل دارد و نواقص باید توسط دولت رفع شود.

صادقی در ادامه مبنی بر لطمه دیدن زیر سامانه های شهرداری در حمله سایبری سال گذشته گفت: فایل‌های پشتیبان از جمله طرح های تفصیلی پس از حمله سایبری به سامانه های شهرداری تهران در سال گذشته بارگذاری شده است، و از این بابت هیچ نگرانی ای وجود ندارد.

وی اظهار کرد: اینکه حمله های سایبری زیرساخت‌ها را دچار مشکل کرد، جای شک نیست. در مدت کوتاهی دسترسی‌ها قطع شد و ممکن است موارد جزئی وجود داشته باشد که باید به صورت موردی بررسی شود.