به گزارش اکوایران؛ فرشاد محمدپور، معاون نظارت بانک مرکزی در جلسه‌ای که برای تبادل نظر در رابطه با برنامه اجرایی شبکه بانکی برای ارتقای نظام مبارزه با پولشویی و رفع چالش‌های مرتبط با آن با حضور مدیران عامل بانک‌ها، اعضای هیأت مدیره و نمایندگان مبارزه با پولشویی شبکه بانکی در محل بانک مرکزی برگزار شد، گفته، تا پایان سال ۱۴۰۳ روند پایش و ارائه گزارش‌های نظارتی به شیوه کنونی ادامه خواهد داشت .

معاون نظارت بانک مرکزی تاکید کرده که نظارت جدی بانک‌ها در زمینه معضل حساب‌های اجاره‌ای ضروری است، حساب‌های اجاره‌ای یکی از مهمترین مباحثی است که اثرات مختلف منفی آن در حوزه‌های مختلف مشهود است و یکی از مهمترین آثار منفی این پدیده در ماه‌های اخیر در زمینه کنترل بازار ارز به عینه مشاهده شد و لذا توجه ویژه به این موضوع ضرورت دارد.

محمدپور اجرایی شدن «دستورالعمل نحوه امهال مطالبات موسسات اعتباری» را یکی از اولویت‌های حوزه نظارت دانسته و گفته، بانک‌ها باید با جدیت هرچه بیشتر نسبت به پیاده‌سازی این امر اقدام کنند، چراکه این موضوع در تعاملات بانک مرکزی با بانک‌ها اثرگذار خواهد بود و تا دی ۱۴۰۲ در بانک‌هایی که این مهم عملیاتی نشده باشد، برخورد متناسب و جدی صورت می‌گیرد.

او تاکید کرده که معتقد است عدم اجرای این دستورالعمل کیفیت درآمد و شناسایی درآمد و سود و طبقه بندی دارایی ها را در صورت های مالی بانکها تحت تأثیر قرار می دهد.

براساس اظهارات معاون نظارت بانک مرکزی، در جلسه اخیر رئیس کل بانک مرکزی با مدیران عامل بانک‌ها به دلیل اهمیت مباحث نظارتی، مقرر شد در جلسه‌ای با تفصیل بیشتر مباحث مذکور برای نمایندگان شبکه بانکی ارائه شود.

محمدپور اعلام کرده که پیش از این نیز بازرسی جامع نحوه اجرای مقررات و الزامات مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم با رویکرد ریسک محور توسط این بانک انجام و نتایج برای هر یک از موسسات اعتباری ارسال شده بود. 

معاون نظارت بانک مرکزی تاکید کرده که ضروری است گزارش‌های بانک مرکزی در هیأت مدیره بانک‌ها مورد توجه قرار گیرد و برنامه‌ای منسجم و مدون توسط هیأت مدیره بانک‌ها ارائه شود که ارتقای کیفیت موضوعات نظارتی و به ویژه مبارزه با پولشویی را مورد توجه قرار دهد.

به گفته محمدپور، از حوزه مبارزه با پولشویی بانک مرکزی نیز خواسته شده که برنامه‌های شبکه بانکی از آنها اخذ شود. 

معاون نظارت بانک مرکزی اظهار کرده که در جریان این گزارش که تهیه آن بیش از یک سال به طول انجامید، حوزه‌های مبارزه با پولشویی بانک‌ها حضور فعالانه داشتند، البته در این باره گام بعدی آن است که هیأت مدیره بانک‌ها این موضوع را جدی بگیرند و برنامه‌ای را برای آن تدوین کنند تا به واسطه این برنامه در گزارش بعدی، شاهد رشد کیفی فعالیت‌های نظارتی بانک‌ها باشیم.

طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، محمدپور بیان کرده که گزارش مذکور، اولین گزارش جامع درخصوص شرایط، جایگاه و نحوه رفتار بانکها در حوزه مبارزه با پولشویی بود که این موضوع از ابعاد مختلفی برای بانکها حائز اهمیت است.

معاون نظارت بانک مرکزی تایید کرده که تا یک ماه آینده همه بانک‌ها برنامه اصلاحی و ارتقا را مبتنی بر گزارش بانک مرکزی ارائه کنند و تا پایان سال نیز گزارشی به روز از روند اصلاح، مجدداً تهیه خواهد شد.