نوشته‌های افق

واکنش به اقدام ترامپ در نفرت از CNN و رفتارش با خبرنگار زن

trump-CNN-tackle

افق اقتصاد- عاطفه یعقوبی

اخیرا دونالد ترامپ در حساب توئیتری خود ویدئوی ۲۸ ثانیه‌ای را منتشر کرده است که در آن در حال کشتی گرفتن با کسی است که صورتش با لوگوی شبکه خبری CNN پوشیده شده است. در پایان ویدئو این لوگو به ”FNN“(شبکه خبری جعلی) تغییر می‌کند. اصل این ویدئو مربوط به پخش مسابقات کشتی حرفه‌ای در سال ۲۰۰۷ است.

چندین رسانه و سیاست‌مدار جمهوری‌خواه به کاربرد چنین محتوایی در مخالفت با رسانه‌ها اعتراض کردند. ”کارل برنستین“ تحلیل‌گر سیاسی CNN  در این خصوص گفت: انتشار این ویدئو تنها به معنی مخالفت با CNN نیست بلکه به معنی مخالفت با آزادی مطبوعات است. همچنین”جب بوش“ نامزد انتخاباتی حزب جمهوری‌خواه نیز این توئیت را نامناسب، سبک و غیررسمی توصیف کرد. ”آنا ناوارو“ جمهوری خواه منتقد ترامپ و تحلیل‌گر شبکه‌های CNN و ABC  نیز در این خصوص ادعا کرد: ترامپ قصد دارد  کسی در رسانه‌ کشته شود.

شبکه خبری CNN با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: این اقدام ترامپ، خشونت علیه روزنامه‌نگاران را تشدید می‌کند اما ما به کار خودمان ادامه می‌دهیم.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در پی محکوم کردن این اقدام ترامپ در حمله به آزادی مطبوعات به روزنامه‌نگاران آمریکایی پیوست.

فیلیپ لوروت“ رئیس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران گفت: ما به ترامپ یادآور شدیم که آزادی مطبوعات یکی از پایه‌های اصلی ترمیم قانون اساسی آمریکا است و وظیفه رئیس‌جمهور این است که به طور کامل به آن احترام گذاشته و آنرا اجرا کند.

چندی پیش این فدراسیون رفتار نامناسب ترامپ در برابر خبرنگار زن ایرلندی را نیز محکوم کرد. ترامپ در حین گفتگوی تلفنی با همتای ایرلندی خود در جمع خبرنگاران به او گفت: اینجا خبرنگاران زن زیادی وجود دارند که یکی از آنها لبخند زیبایی بر صورتش دارد، من مطئنم او با تو رفتار خوبی خواهد داشت.

لوروت گفت: این شیئی‌نگری به روزنامه‌نگاران زن کاملا شرم‌آور است. وظیفه روزنامه‌نگاران چه زن و چه مرد درست یا غلط رفتار کردن با سیاستمداران نیست بلکه وظیفه آنها به عنوان نگهبانان دموکراسی جستجو و انتشار اخبار صحیح به شهروندان است.