نوشته‌های افق

تازه ترین افشاگری کارمندان اطلاعاتی ایالات متحده

reality-winner

افق اقتصاد – هفته گذشته سایت روزنامه نگاری تحقیقی “اینترسپت” گزارش جالبی از رخنه روسها در نظام انتخاباتی ایالات متحده بدست آورد. آژانس امنیت ملی ایالات متحده برای جمع و جور کردن اسرار خود به دست و پا افتاد، و “رئالیتی وینر” کارمند ۲۵ ساله این سازمان با خطر ۱۰ سال زندان روبرو شد.

این تازه ترین سند افشا شده، جزئیاتی دقیق از یک عملیات هک ایمیل های سازمان برگزار کننده انتخابات امریکا را نشان میدهد که طی آن روس ها به سیستم یک سازمان تامین کننده نرم افزارهای رای گیری امریکا رخنه کرده و ۱۰۰ مقام رسمی را دستخوش مفاد ایمیل های جعلی خود ساخته بودند. اهمیت این سند در آن است که نقبی به میزان آگاهی آژانس امنیت ملی امریکا در زمینه ابعاد عملیات هکر های روسی باز می کند و نشانگر آن است که ابعاد رخنه روسها خیلی بزرگتر از آن است که جامعه اکنون خبر دارد.

در عین حال این سند ارزیابی مشخصی در باره میزان تاثیر گذاری عملیات روسها روی نتایج انتخابات بدست نداده است. باتوجه به نگرانی دستگاه اطلاعاتی ایالات متحده از این افشاگری و دستگیری افشاگر و محاکمه وی میتوان نتیجه گرفت دغدغه این دستگاه جلوگیری از بروز تصور غیر قابل اعتماد بودن نظام انتخاباتی ایالات متحده نزد مردم امریکا است و این سرویس ها علاقمند هستند ضمن اطلاع کامل از عملیات روسها، اطلاعات را در حدی منتشر نکنند که منجر به از بین رفتن اعتبار ترامپ به عنوان رئیس جمهور و بر کناری احتمالی او شود تا زمانی که دوره او تمام شده و کابوس حضورآدم روسها در کاخ سفید پایان یابد. با این حال ارزیابی سایت پالمر ریپورت این است که اقدام رئالیتی وینر باز کردن راه برای رئیس آژانس امنیت ملی است تا در حضور آینده خود در برابر کنگره بتواند ابعاد بیشتری از هواداری روسها از ترامپ را فاش کند.

نکته آخر آن است که هرچند گزارش اینترسپت مهم و جذاب است ولی از نظر ژورنالیسم تحقیقی ارزش چندانی ندارد زیرا کار اضافه ای روی آن صورت نگرفته است ضمن اینکه این گروه به خاطر ناتوانی اش درحفظ هویت ارائه کننده سند و دستگیر شدن او از سوی روزنامه نگاران کهنه کار تحقیقی مورد سرزنش قرار گرفته است.
اما نقطه قابل توجه این معادله شخصیت فرد افشا کننده است. رئالیتی وینر ۲۵ ساله از یک خانواده معتمد سیستم اطلاعاتی و اهل تگزاس است. زبان شناسی خوانده و با تسلط به زبانهای فارسی پشتو و دری از قبل از ورود به اژانس امنیت ملی ۶ سال در نیروی هوایی به عنوان رمز شکن این زبانها خدمت کرده است. مدال خدمت برجسته گرفته و به عنوان وطن پرست توصیف شده اما اخیرا در توئیتر از رفتار ترامپ انتقاد میکرده است. این هم شاهد دیگری است از تغییر تدریجی معنای وطن پرستی نزد نسل تازه امریکایی. میزان نگرانی در باره وطن از پرستش آن بیشتر شده است. ظاهرا وینر میخواسته قدمی در راه افشای اینکه ترامپ زیر کنترل روس هاست بردارد.