نوشته‌های افق

پیشرفت سانسور رسانه‌‌ای در چین

china

نویسنده:  Catalina Albeanu

افق اقتصاد – عاطفه یعقوبی

موش و گربه‌ بازی در رسانه‌های چینی با سانسور قبل از چاپ و بعد از چاپ گزارشات ادامه دارد و رسانه‌های اجتماعی نقش کلیدی را در آن بازی‌ می‌کنند. با اینکه پیشرفتهای تکنولوژی و رسانه‌های اجتماعی باعث توانمندسازی عمومی در چین می‌شوند اما در مقابل سانسورها نیز بیشتر می‌شود.

فنگ ونگ“ ویراستار ارشد و رئیس نظارت بر محتوای ویدئویی وب‌سایت فایننشال تایمز در چین (FTChinese.com) در فستیوال روزنامه نگاری بین‌المللی در ایتالیا گفت: هنر سانسور بیش از پیش در حال پیچیده تر شدن است.

ونگ حدود هفت سال پیش به تیم این وب‌سایت پیوسته است. وی در این فستیوال دیدگاه‌هایی را در رابطه با پیشرفت تکنولوژی که در زمینه کنترل اطلاعات در دسترس دولت چین است، ارائه داد.

وی می‌گوید: قبلا تنها راه سانسور خبرها تعطیل‌کردن وب‌سایت‌ها بود، اما به تدریج با توسعه تکنولوژی دسترسی به خبرها و کانال‌های ویژه بجز صفحه اصلی خبرهای آنلاین محدود شد. به طوریکه اگر مخاطب روی گزارش ویژه‌ای کلیک کند، IP آدرسش از دسترسی به دیگر گزارش‌های آن سایت بعد از حدود هفت یا هشت دقیقه ممنوع می‌شود.

اکثر افراد در چین از این وضعیت که بیشتر از وقت معین نمی‌توانند از یک سایت دیدن کنند کلافه شده‌اند. می‌توان گفت فایروال بزرگ چین (فیلترینگ اینترنت در چین) دائما در حال توسعه است. رسانه‌های بین‌المللی بزرگ مانند نیویورک تایمز و بلومبرگ در چین مسدود شده‌اند. سانسور چیزی است که هر کس در رسانه‌های چینی کار می‌کند با آن روبرو است. اکثر اخبار در چین با سانسورهای قبل و بعد از چاپ روبرو می‌شوند. دولت چین مستقیما می‌تواند به رسانه‌ها بگوید تا درباره موضوعاتی که حساس تلقی می‌شوند گزارشی داده نشود و همچنین مراقب تحلیل‌های خاص بوده و درباره نظرات خوانندگان نیز محتاط باشند.

برای مثال در مورد گزارش مراسم تحلیف دونالد ترامپ، سازمان‌های رسانه‌ای داخلی در چین دستور عدم پخش زنده این مراسم و گزارش سخنرانی ترامپ  بدون هیچ توضیح و پوشش تصویری را داده بودند.

موضوعات دیگر در رابطه با سانسور رسانه در چین، حقوق بشر، مسائل اقلیت‌های قومی و ثروت شخصی رهبران کشورها است. دلیل مسدود شدن بلومبرگ و نیویورک تایمز نیز پوشش خبری از ثروت شخصی ”شی جین پینگ“ دبیر کل حزب کمونیست چین و ”ون جیابائو“ نخست وزیر پیشین چین است.

ونگ می‌گوید: به دلیل اینکه رسانه‌های خارجی از سرورهای فیزیکی مناسب خارج از کشور استفاده می‌کنند، عمدتا با سانسورهای بعد از چاپ روبرو شده و فقط می‌توانند از طریق فایروال بزرگ (سیستم سانسور آنلاین) سانسور شوند.

این سانسورها در شبکه‌های اجتماعی نیز گسترش یافته است. به گفته ونگ تیم فایننشال تایمز در چین متوجه روش‌های کنترلی مختلفی توسط دولت چین شده است که محتوای چت‌ها را در ویچت، وایبو یا نرم‌افزارهای مشابه کنترل می‌کنند.