خبر

درگذشت یکی از بنیانگذاران روزنامه نگاری تحقیقی

580c4e85c46188df708b45dc

گاوین مکفادین بنیانگذار و مدیر مرکز روزنامه نگاری تحقیقی(cij)درسن ۷۶ سالگی در لندن در گذشت. مک فادین که کار خود را در دهه۱۹۶۰ آغاز کرده و تعداد زیادی مقاله تحقیقی مطبوعاتی و فیلم مستند تحقیقی حاصل عمر او بود، در سالهای اخیر فعالیت خود را بر حمایت از بنیانگذار سایت ویکی لیکی متمرکز کرده بود که به علت تحت تعقیب بودن ۴ سال است در سفارت کشور اکوادور در لندن پناه گرفته است.
مک فادین فارغ التحصیل مدرسه سینمایی لندن بود و در دوران تظاهرات ضد جنگ ویتنام، ماجرای واتر گیت، انقلاب نیکاراگوا و ماجرای کنتراها در نقش یک گزارشگر افشاگر  گزارشهای درخشانی تولید کرد. برخی گزارشهای برجسته او عبارتنداز نئونازیهای بریتانیا، تاریخ سیا، معاملات تسلیحاتی عراق، تقلب انتخاباتی در گویان، کودکان کار ، حوادث صنعتی ، و گزارشی که در ایالات متحده سازندگان دخانیات را به پذیرش مسئولیت اجتماعی مجبور کرد. گزارشهای او در برنامه پانورامای bbc و فرانت لاین pbs پخش میشد.
مک فادین مرکز روزنامه نگاری تحقیقی را در ۲۰۰۶ ایجاد کرد در سالهای اخیر عضویت هیات امنای بنیاد شجاعت را به عهده داشت. وی همکار الین چاب در تشکیل سازمان ویسلر whisteler نیز بود که یکی از سازمانهای فعال حامی روزنامه نگاران تحقیقی است.
در اینده گزارش مشروحی در باره گاوین مک فادین خواهیم داشت.