نوشته‌های افق

ارقام واقع‌بینانه‌تر درباره‌ی تجارت ایران ـ اروپا

Iran _Eroupe (2)

افق اقتصاد

به علت برخی پنهانکاری‌ها ، پروسه‌ی صادرات مجدد از دوبی (تغییر مقصد کالاها به علت تحریم‌ها) و شیوه‌های متفاوت محاسبه‌ی نرخ ارز ( تبدیل دلار به ریال از ۲۹۵۰۰ ریال به ازای هر دلار تا حدود ۳۵۰۰ ریال در برابر هر دلار) به دست اوردن آمار دقیق از حجم تجارت ایران و اروپا مشکل است. افق اقتصاد آمار زیر را بر اساس ترکیب ارقام ارائه شده توسط گمرک جمهوری اسلامی، مرکز تجارت بین‌المللی، و آمار اتحادیه ی اروپا پدید اورده است. در این آمارها ارزش و سهم و تراز بازرگانی با اروپا در دوره‌ی قبل و بعد از اعمال تحریم‌های هسته ای محاسبه شده است. علت ترکیب کردن داده‌های ایران و اروپا این است که متفاوت بودن ارقام نیاز به میانگین‌گیری دارد و سال اماری ایرانی بین ۱۹ مارس سال میلادی تا ۱۸ مارس سال میلادی بعد است.

jadval 1

 

بر اساس آمار گمرک ایران، ارزش صادرات ایران بدون محاسبه‌ی نفت به اروپا بسیار نازل و کاهنده بوده و به قرار زیر است: 

jadval 2

سهم اتحادیه اروپا از صادرات ایران در سال‌های مورد بحث بدون محاسبه ی نفت چیزی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کل صادرات ایران بوده است. 

نمایش‌گر مناسب سطح تجارت بین ایران و اروپا ارقام مجموع تجارت سالانه است. در هشت سال گذشته حجم کل تجارت ایران و اروپا به شدت کاهش یافته است. محاسبات افق اقتصاد نشان می‌دهد کل تجارت بین ایران و اروپا در سال ۲۰۱۴ بر اساس میانگین آمارهای اتحادیه اروپا و ITC  ۸/۸۴ میلیارد دلار بوده، در حالی که همین میانگین در سال ۲۰۰۷ معادل ۳۲/۴۲ میلیارد دلار بود و در سال ۲۰۱۴ تا ۷۵ درصد کاهش یافت. 

چشم‌انداز افزایش در این مقادیر وجود دارد. علت آن افزایش فروش نفت ایران در آینده به جهان و به اروپا و افزایش واردات فن‌آوری و ماشین آلات از اروپا خواهد بود. حجم توافق‌های امضا یا طراحی شده با اروپا برای اجرا در سال‌های آتی در مرز ۱۰۰ میلیارد دلار (عمدتاَ سفارش‌های صنعتی ایران) قرار دارد و به تسهیل انتقالات بانکی و امکان مبادله با دلار آمریکا (رفع مشکل U-Turn) بستگی دارد. مبادلات اقتصادی ایران و اروپا هنوز تا حدودی گروگان روابط سیاسی ایران و ایالات متحد آمریکاست. 

 

منبع: افق اقتصاد